Amikor egy polgármester még hisz mesékben: programot hirdet, amit lelkes és közel teljes egyetértés fogad. Hamarosan azonban megkezdődik a főváros bedarálása.
Tudakozó
Egy egészen elképesztő pályafutás: a mára kevesek által ismert Bognár József rendkívüli életútját fogjuk bemutatni.
Kővágó József célja a szakszerű igazgatással és nem politizálással foglalkozó Városháza volt, de alig másfél év után Rákosiék agresszív nyomulása lemondásra kényszeríti. 1992-ben Budapest díszpolgárává választották.
1945 őszén a forradalmian új, liberális választási törvény a valóban polgári és valóban demokratikus világ ígéretét hozta Budapesten, igaz megszállás alatt, idegen hatalom fegyveres jelenlétében.
Üszkös romokból talpra állítani egy fővárost - ehhez önálló gondolatok is kellettek. Ez hamar véget is vetett Vas Zoltán tündöklésének.
Egy forradalmár, akiből a budapestiek hőse lett. A főváros minden szempontból katasztrofális helyzetben volt, szinte megoldhatatlannak tűnt a lakosság ellátása …
Amikor egy sikeres kommunista polgármester a Vörös Hadsereg hangsúlyos jelenléte ellenére átadja tisztségét törvényhatósági választásokat megnyerő Kisgazdapárt jelöltjének…
Van úgy, hogy az alapos kutatás sem óv meg minket a téves adatok közlésétől. Helyreigazítjuk magunkat.
Már szinte el sem tudjuk képzelni, milyen lehetett az élet a harcok elültével az elpusztított fővárosban. Történelmi érdem, sőt szinte csoda, de Budapest megmaradt!
Budapest, az utolsó töltényig védendő erőd veszteségei elképesztők voltak! Összegzés következik az ostrom borzalmairól.
Az Európa egyik legkeresettebb fővárosává fejlődő Budapestet romba döntötte a háború. 102 napig folyt harc a város területén, a bibliai méretű pusztulás nem kímélte sem az élőt, sem teremtett vagyonát.
Dr. Csorba János, a városmentő-teremtő polgármester, akinek nevét nem őrzi eléggé az emlékezet. Csak 4 hónapot adott neki a politika, de ezalatt életet lehelt az elpusztított fővárosba.
„Te leszel Budapest polgármestere!” Olyan is van, hogy a legalkalmasabb embert nevezik ki egy fontos tisztségre a választás mellőzésével.
Nem tudni Farkas Ákos milyen polgármester lett volna békeidőben. Elborzasztó nézetei mellett kiemelkedő adottsága is voltak. Amennyire tudta, működtette a bombázás alatt álló fővárost.
Polgármester-sorozatunk következő részében Budapest egyre sötétedő korszakába pillantunk be: a fajvédő Farkas Ákos kinevezésének körülményeit mutatjuk be.
Szendy Károly azóta sem került a múlt hivatkozott személyiségei közé, tevékenysége nem vita tárgya. Sikert sikerre halmozó mandátuma végén egyre komolyabb szerepet kellett játszania a zsidótörvények végrehajtásában. Lassította, tompította a folyamatokat, és a német hatalomátvételkor lemondott pozíciójáról.
Szendy felfogásában Budapest egyike volt az Európa arcát meghatározó metropoliszoknak. Nagyívű gondolkodó volt.
A szélsőjobb világa felé sodródó Magyarországon, a hatalom választottjaként is a fővárost szolgáló vezető szuverén világképének és nagyléptékű távlati meggondolásainak bemutatásával folytatjuk Szendy Károly életútjának követését.