A városért elkötelezett szakemberek mesteri terve alapján született meg Nagy-Budapest, hogy azzal egyidőben, a szovjet típusú tanácsrendszer bevezetésével évtizedekre elveszítse szuverenitását.
Tudakozó
1873-ban a polgári demokrácia fejlett állapotát gyakorló város állt fel Európa szívében és kezdett elképesztő ütemű fejlődésbe.
Két kevéssé ismert de rendkívül eredményes városfejlesztőt mutatunk be, akiknek sokat köszönhet Budapest.
Apa és fia – hosszú életükben mindvégig közösségükért dolgoztak, akárhogy, és akárhányszor is is fordult körülöttük a világ.
Aki már 1848-ban törvényt fogadtat el Pest és Buda egyesítéséről: Házmán Ferencet mutatjuk be.
Budapest utolsó „klasszikus” polgármestere / II. Akivel 40 évre elköszönt tőlünk az önkormányzatiság
A nép fia békésen teszi a dolgát, de már a Budapesti Városi Tanács Végrehajtó Bizottsága elnökeként viszi az operatív ügyeket …
Először kezdjük egy tündérmesével: a társadalmi mobilitás rendkívüli példája.
Rákosiék már nem igénylik Bognár József polgármesterségét, de nem tűnik el: de ő minden rendszerben alkotni tud. Ott volt 1944-ben, a Márciusi front zászlóbontásánál, és 1993-ban ment nyugdíjba, mint a kormány mellett működő Világgazdasági Tanácsadó Testület elnöke.
Amikor egy polgármester még hisz mesékben: programot hirdet, amit lelkes és közel teljes egyetértés fogad. Hamarosan azonban megkezdődik a főváros bedarálása.
Egy egészen elképesztő pályafutás: a mára kevesek által ismert Bognár József rendkívüli életútját fogjuk bemutatni.
Kővágó József célja a szakszerű igazgatással és nem politizálással foglalkozó Városháza volt, de alig másfél év után Rákosiék agresszív nyomulása lemondásra kényszeríti. 1992-ben Budapest díszpolgárává választották.
1945 őszén a forradalmian új, liberális választási törvény a valóban polgári és valóban demokratikus világ ígéretét hozta Budapesten, igaz megszállás alatt, idegen hatalom fegyveres jelenlétében.
Üszkös romokból talpra állítani egy fővárost - ehhez önálló gondolatok is kellettek. Ez hamar véget is vetett Vas Zoltán tündöklésének.
Egy forradalmár, akiből a budapestiek hőse lett. A főváros minden szempontból katasztrofális helyzetben volt, szinte megoldhatatlannak tűnt a lakosság ellátása …
Amikor egy sikeres kommunista polgármester a Vörös Hadsereg hangsúlyos jelenléte ellenére átadja tisztségét törvényhatósági választásokat megnyerő Kisgazdapárt jelöltjének…
Van úgy, hogy az alapos kutatás sem óv meg minket a téves adatok közlésétől. Helyreigazítjuk magunkat.
Már szinte el sem tudjuk képzelni, milyen lehetett az élet a harcok elültével az elpusztított fővárosban. Történelmi érdem, sőt szinte csoda, de Budapest megmaradt!
Budapest, az utolsó töltényig védendő erőd veszteségei elképesztők voltak! Összegzés következik az ostrom borzalmairól.