A Legjobb Önkormányzati Gyakorlatok Programot.
Az önkormányzati rendszer megújítása
A legnagyobb taglétszámú magyar önkormányzati érdekvédelmi szervezet, a TÖOSz 2023. május 24-én tartotta éves Küldöttgyűlését.
Egyes önkormányzatok nagy energiákat fektettek abba, hogy jól működő védőnői szolgáltatást nyújthassanak: szolgálati lakást, különféle juttatásokat ajánlottak, de az egészségügyi törvény módosításával nyár közepén a védőnők kikerülnek az önkormányzatok fennhatósága alól. A kormány részéről az önkormányzatok tehermentesítésének mondott változásnak nem mindenhol örülnek, és a tekintetben is vannak kételyek, hogy az egységes bérezéssel biztosan jobb lesz a védőnőknek. Az, hogy az új rendszer pontosan hogy is fog kinézni, egyelőre még az érintetteknek sem tiszta.
Lezárult a helyi közszolgáltatás információs rendszer (IKIR) továbbfejlesztését célzó projekt. Az ágazati rendszerek bővítésével együtt jár az infrastrukturális háttér fejlesztése is annak érdekében, hogy stabil rendszert hozzanak létre, mondta el Dukai Miklós, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára 2023. május 15-én a Belügyminisztériumban tartott projektzáró rendezvényen.
2024. június 9-én járulhatnak a magyarok az urnákhoz, ez szinte biztos.
Egyelőre nem tartja időszerűnek a kormány a szakrendelők formális államosítását, ugyanakkor arról sem kíván lemondani, hogy mélyebben beleszóljon a kapacitásgazdálkodásukba.
A Győri Törvényszék – megváltoztatva a választási bizottsági márciusi döntését – múlt szerdán hitelesítette azt a helyi népszavazási kérdést, amelyet Pollreisz Balázs, MSZP-s önkormányzati képviselő nyújtott be a Győrben tervezett akkumulátorgyár ügyében.
Változtatott a kormány a közigazgatási hatósági eljárásban alkalmazott közmeghallgatással kapcsolatos szabályokon – derül ki a Magyar Közlönyből. A módosítás szerint a közigazgatási hatósági eljárásban közmeghallgatás az érintettek személyes megjelenése nélkül, az e rendeletben foglaltak szerint is megtartható.
A programhoz újonnan csatlakozó 60 település polgármestereinek, az érintett országgyűlési képviselőknek és a megvalósító szervezetek képviselőinek tartottak tájékoztatót a Belügyminisztériumban 2023. április 19-én.
Tavaly éppen a karácsonyi időszakban bocsátotta véleményezésre a Lázár János vezette Építési és Közlekedési Minisztérium javaslatát, amelyben engedélyezik, hogy az ország bármely pontján tanyát lehessen létrehozni mezőgazdasági területeken. Az időzítés miatt a szakmai szervezetek csak a kormányrendelet márciusi hatálybalépésekor szembesültek a harminc százalékos – a jelenlegi tízszeresét lehetővé tevő – beépíthetőséget engedélyező jogszabállyal. Az építész kamara a jogalkotóhoz fordul, az önkormányzati szövetség a katasztrofális következményekre figyelmeztet, és a rendelet visszavonását követeli. A szaktárca hallgat.
A Magyar Faluszövetség elnöke, Szentkirály polgármestere, Szabó Gellért nem tud arról, hogy a Magyar Posta küldött-e levelet a postahivatallal rendelkező összes 1500 fő alatti településnek azzal, hogy májustól bezárnák a postájukat, ha az önkormányzat nem veszi át az üzemeltetést. A Magyar Faluszövetség napokban tartott közgyűlésén azonban a polgármesterek beszámoltak hasonló levelekről.
Egy Hadházy Ákoshoz eljutott levél szerint a köztisztviselőket röghöz kötnék és megtiltanák számukra az előléptetést és az ezzel járó fizetésemelést. Ezt maga a független országgyűlési képviselő írja Facebook-bejegyzésében.
Nem titokban találkozott Karácsony Gergely főpolgármester és Lázár János építési miniszter – válaszolta újságírói kérdésre a jövő heti Fővárosi Közgyűlés előtti szokásos tájékoztatóján Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes.
Konzultációba fogott az Egyensúly Intézet több hazai településen. Arra voltak kíváncsiak, miként működhetne jobban az önkormányzat, az állam és a piac hármasa közösen. A párbeszédre azért van szükség, mert az utóbbi években sok feszültséget okozott a felek között a Covid, az infláció és a háború - hangzott el az ATV Híradójában.
A TÖOSZ elnöke levelet írt a tagtelepülések polgármestereinek a háziorvosi ügyeleti rendszer átalakításával, illetve a Magyar Posta Zrt. új Postapartner Programjával kapcsolatban, amellyel a Posta az elmúlt hetekben a vállalkozások mellett a települési önkormányzatokat is megkereste.
Akár komoly visszaélések is történhetnek, ha nem változnak a kampányfinanszírozás szabályai a 2024-es önkormányzati választásig és a Márki-Zay Péter mozgalmához hasonló egyesületek – amelyek a 2019-es helyhatósági választásokon összesen nyolc megyei jogú városban támogattak polgármesterjelölteket – úgy fogadhatnának el külföldről érkező pénzeket, hogy közben jelölőszervezetként léphetnek fel. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter ezen a ponton mindenképpen módosítaná a jelenleg érvényes szabályokat.
A korábbinál sokkal kevesebb pénzből dolgozhatnak a megyei önkormányzatok, az állam pedig szinte minden fontos feladatot elvett tőlük.
A magyar és lengyel EU-s „jogállamisági vita" keretei között a helyi önkormányzatiság jellemzően kevesebb figyelmet kap, mint a demokratikus intézményrendszer más elemei, például az igazságszolgáltatás vagy a média. A Covid-19 válság viszont újfajta kihívások elé állította a helyi önkormányzatokat mind a válságkezelési feladatok, mind a gyorsan változó jogi, politikai és pénzügyi működési keretek tekintetében.