vargamihaly1Habár konkrétumokat nem árult el a pénzügyminiszter, kijelentette, hogy a kormány „elég jól rálát” az önkormányzatok gazdálkodására.

Varga Mihály pénzügyminiszter az ATV-nek nyilatkozva beszélt a kormány legújabb döntéséről, mely szerint a helyi iparűzési adókedvezményt – melynek értelémben minden kkv-nak csak 50 százalék megfizetése a kötelező – az év végével várhatóan kivezeti a kormány.

A pénzügyminiszter Kövér László házelnökkel tartott közös sajtótájékoztatója során azzal kezdte válaszát Székesfehérvár polgármesterének reakciójára, hogy „ez családbarát kormány”, ezért alapvetően a családokra kívánják helyezni a fókuszt a rezsivédelem esetében is.

Varga közölte, hogy Európában és az Európai Unióban Magyarország költi GDP-arányosan a legtöbb forrást a családok támogatására, ennek pedig szerinte már szemmel látható pozitív jelei is vannak és a termékenységi arányszám tekintetében jelentős elmozdulás történt.

„A rezsivédelmi alap természetesen szolgálhat olyan célokat is a források rendelkezésre állása esetén, amelyek az önkormányzatok, a kis- és középvállalkozások és az egyházak megnövekedett energia-költségét segíthetik majd.”

Varga hozzátette, szerinte erről még korai lenne nyilatkozni, ám a rezsivédelmi alapba befizetett összeg meglátása szerint idén is a családok védelmét szolgálja a megnövekedett energiaárak költségeitől. Közölte, amennyiben az alap összegei szűkösebbek lennének, akkor az az eszköz is rendelkezésére áll a kormánynak, hogy további forrásokat csoportosítanak át, hozzátéve, hogy „idén és jövőre is komoly költségvetési tartalékkal tervezünk”.

Végezetül az ATV kérdésére válaszolva a pénzügyminiszter kijelentette, hogy a kormány az Államkincstáron keresztül „elég jól rálát” az önkormányzatok gazdálkodására, majd közölte, jól látszik, hogy a 3200 magyar önkormányzat lehetőségei eltérnek egymástól.

Ennek kapcsán pedig kijelentette: „Alapvetően látunk arra tartalékot az önkormányzatok gazdálkodásában, hogy a megnövekedett rezsiterhekből kivegyék a részüket”, ezért azt kéri ebben „a bizonytalanságokkal teli korszakban” a kormány az önkormányzatoktól, hogy „felelős gazdálkodással álljanak hozzá a terhek arányos elosztásához”.