adochEgy újabb adókivetési lehetőséget vesznek el az önkormányzatoktól, és törvénybe írják, hogy a helyi iparűzési adót tilos lesz a hivatali dolgozók bérére költeni – írja a hvg.hu.

A kormány 2021-es költségvetést megalapozó törvényjavaslatának benyújtásával több tucat törvényt írnának át. Többek között az önkormányzatok gazdálkodását is átalakítják.

Törvénybe írják, hogy az önkormányzatok a helyi iparűzési adóból származó bevételeiket nem költhetik az önkormányzati hivatal dolgozóinak bérére.

Eddig egy előre meghatározott határig lehetett erre a célra költeni a helyi iparűzési adót, mostantól tilos lesz.

Elveszik az önkormányzatoktól azt a lehetőséget is, hogy az ingatlanokon elhelyezett reklámhordozókra adót vessenek ki, amivel újabb bevételektől esnek el.

Az önkormányzatok hitelt egy kicsivel könnyebben vehetnek fel, mint eddig. Most csak kormányzati engedéllyel adósodhatnak el a települések, ez után viszont 200 milliárd forint értékig köthetnek évente egy rövid lejáratú hitelszerződést.

A kormány engedélyére nem lesz szükség az olyan szerződéseknél, amelynek az értéke 1 milliárd forint, vagy az iparűzési adó-bevétel 10 százaléka alatt marad, ám a miniszter megtilthatja a szerződéskötést.