csepreghynEzermilliárd forint értékben ígért fejlesztéseket 23 megyei jogú városnak a 2018-as országgyűlési választásig a Modern városok program részeként a miniszterelnök – közölte a Miniszterelnökség. A közelmúltban jelentették be többek közt Miskolc, Kecskemét és Debrecen főpályaudvarának átépítését – írja a Magyar Idők.

Ezermilliárd forint értékben ígér meg fejlesztéseket 23 megyei jogú városnak a 2018-as országgyűlési választásig Orbán Viktor miniszterelnök – nyilatkozta a Miniszterelnökség miniszterhelyettese. Csepreghy Nándor elmondta, hogy a beruházások egyebek mellett a városi közlekedés, az ipar és az egészségügy fejlesztésére irányulnak. A projektek között vannak olyanok, amelyek uniós társfinanszírozással valósulnak meg, ezek 15 százalékát a hazai költségvetés finanszírozza, míg más esetekben – nagyjából fele-fele az arány – száz százalékban magyar forrásból valósulnak meg a fejlesztések. A kormány mind a huszonhárom megyei jogú várossal megállapodást köt, azokkal is, amelyeket ellenzéki polgármester vezet, így például Szegedre még idén ellátogat a miniszterelnök – mondta Csepreghy Nándor az InfoRádio.hu tudósítása szerint.

A Modern városok program részeként több megyeszékhely vasúti közlekedése is megújul, illetve a közösségi közlekedési ágak átjárhatóságának javítása érdekében egy helyre költöztetik a vasúti és az autóbuszos csomópontokat. Ennek részeként Orbán Viktor miskolci látogatásán jelentette be, hogy a kormányzat nyolcmilliárd forinttal támogatja az intermodális csomópont építését a borsodi megyeszékhelyen. Így megvalósulhat több közlekedési mód kiterjesztett összpontosítása a Tiszai pályaudvarnál, a csomópont szolgáltatásait kiegészítve P+R és K+R parkolókkal, kerékpártárolókkal, külön szintű gyalogos közlekedési folyosókkal. A javasolt elrendezés ezen kívül lehetőséget biztosít egy, a jelenleginél nagyobb méretű buszpályaudvar megépítésére, amely helyi és helyközi autóbuszok forgalmát is lebonyolítja majd.

Kecskeméten is fejlesztik a vasútállomást. A miniszterelnök ugyancsak a Modern városok programmal kapcsolatban jelentette be, hogy összesen 25 milliárdos fejlesztési forrást biztosítanak az alföldi városnak. A fejlesztések között közúti és reptéri programok is szerepelnek. Vasútfejlesztésről is megállapodtak: rendbe teszik a főpályaudvart, mellette P+R parkolót létesítenek. Felállítottak egy kormány–MÁV–Kecskemét összetételű bizottságot, hogy megvizsgálják, miként lehet kialakítani egy elővárosi vasúti rendszert Kecskeméten, ugyanis a városba naponta több tízezren járnak be dolgozni a környékről.

Elkészültek a debreceni főpályaudvar tervei is. Az új vasúti csomópont a közösségi közlekedés valamennyi ágát integrálja, és a tervek szerint a modern közlekedés mintaképe lesz. A fejlesztési terület összesen 115 ezer négyzetmétert érint: a nagyállomás főépülete megmarad, mellé két új irodaszárnyat, 390 férőhelyes parkolót építenek, a 4-es számú főút a felszín alá kerül, mint ahogy a föld alá süllyesztik a buszpályaudvart is. A főpályaudvar előtti tér zöldfelületű sétálóövezet lesz, a terület így ismét közvetlenül kapcsolódik a városközponthoz. A kormány 21 milliárd forint támogatást biztosít a debreceni főpályaudvar – intermodális központ – felépítéséhez.