buszpecsOlcsóbban is megvehették volna a járműveket, de valamiért nem tették.

Három gyanúsítottja van annak a pécsi buszvásárlási ügynek, amely százmilliós nagyságrendű kárt okozott a városnak. A Népszava szerint az önkormányzat helyi tömegközlekedésért felelős cége, a Tüke Zrt. még 2016-ban vásárolt egy holland cégtől 115 használt Volvo buszt 3,5 milliárd forintért, annak ellenére, hogy egy magyar cég ugyanezt a flottát és további 8 buszt jóval olcsóbban, 2,8 milliárdért ajánlotta fel a Tükének. A város veszteségét több százmillió forintra becsülik.

A Tüke Zrt. vásárlásáról és az ehhez szüksége hitelfelvételről a pécsi közgyűlés döntött. Pécs fideszes vezetői azzal magyarázták az előnytelen üzletet, hogy közbeszerzéssel kellett dönteni a flottavásárlásról, így sehogy sem vehették volna meg közvetlenül a magyar cégtől 2,8 milliárdért a buszokat. Mire azonban a pályázatot kiírták, a holland cég már megszerezte a flottát, így már csak tőlük vehették meg a buszokat. A városvezetés a lap szerint itt még értékaránytalanság miatt érvénytelennek nyilváníthatta volna a pályázatot, de nem tette.

A pécsiek közül sokan úgy gondolják, hogy a holland kft. a városházáról kiszivárgott információk alapján csapott le a flottára, a közvetítő céget pedig valójában a fideszes városvezetéssel jó kapcsolatot ápoló hazai vállalkozók mozgatták, és végül náluk landolt a 900 milliós felár.

A magyar hatóságok nem láttak okot a vizsgálatra, a hollandok viszont nyomozást indítottak, ezért a hazai főügyészségnek is lépnie kellett. A Pécsi Stop szerint a nyomozás 2016 novemberében kezdődött, de a vizsgálatnak csak mostanra lett gyanúsítottja. A rendőrség azt mondta a lapnak, hogy egy pécsi és egy holland, valamint egy magyar–holland kettős állampolgárságú férfit gyanúsítanak hűtlen kezeléssel, az okozott kár nagyságát pedig jelenleg 3-400 millióra becsülik.

A lap szerint a gyanúsítottak között nincsenek közszereplők.

(HVG)