muvhaz2Próbálnak készülni az önkormányzatok az energia árának emelkedésére, de azt mondják, a tervezést szinte lehetetlenné teszi, hogy nem tudják, pontosan mire számíthatnak. Egyelőre ugyanis nem ismertek az árak, így marad a szorongás, hogy miből fizetik majd ki ősszel és télen a megemelkedő rezsit. Több önkormányzat is csődbe mehet, hacsak nem kap többlettámogatást.

Próbálnak készülni az önkormányzatok az energia árának emelkedésére, de azt mondják, a tervezést szinte lehetetlenné teszi, hogy nem tudják, pontosan mire számíthatnak. Egyelőre ugyanis nem ismertek az árak, így marad a szorongás, hogy miből fizetik majd ki ősszel és télen a megemelkedő rezsit. Több önkormányzat is csődbe mehet, hacsak nem kap többlettámogatást.

Szekszárd azon megyeszékhelyek egyike, amelyek komoly költségnövekedésre számítanak a gáz és a villany árának emelkedése miatt. Az önkormányzat gazdasági bizottságának ellenzéki alelnöke azt mondja, hogy egyelőre nem tudják, miből fogják fizetni a számláikat.

„Hárommillió kilowatt áramot fogyasztanak Szekszárd város közintézményei és a közvilágítás. Ennek tíz forintos emelése is több tízmillió forintot jelente, és az 50-60 forintos emelés, amiről szó van, az gyakorlatilag a feje tetejére állítaná a költségvetést” – fogalmazott az ATV Híradónak Rácz Zoltán, a gazdasági bizottság elnökhelyettese.

A villanyszámlánál is nagyobb mértékben emelkedik a gáz ára, így a közintézmények fűtése is jelentős költségnövekedéssel jár majd. Ezt a város Fidesz-frakciójának vezetője is elismeri, szerinte pluszforrásra lesz szükségük.

„Valóban nagy problémát jelent. Egyelőre csak érzékeljük a gondot, keressük a megoldást. Többletforrásra van szükség. Efelé gondolkodunk, de nem tudjuk, hogy pontosan honnan, egyelőre dolgozunk rajta” – mondta Kocsis Máté.

A nagyobb településeknél is komolyabb a feladat a kistelepüléseken, ahol egy-egy kultúrház vagy idősek otthonának üzemeltetése kerülhet veszélybe a rezsiárak emelkedése miatt. A Zala megyei Surd polgármester azt mondja, hogy megoldhatatlannak látszik a probléma.

„Eddig fizettünk egymillió, egymillió kettőt éves szinten a gázért és most nyolcmilliót kellene fizetnünk. Akkor itt vannak az idősek, az orvosi rendelő, az óvoda, a hivatal. Szóval lehetetlen kigazdálkodni ennyi pénzt. Magyarul amit ki kéne fizetnünk, annak az egyharmada nem jön be, nincs miből kifizetni” – mondta Kanász János, Surd polgármestere.

A polgármester hozzátette, hogy már csak a kommunális adó az egyetlen saját bevételük. Tervezik az iparűzési adó bevezetését, de az is csak jövőre jelenthet valamennyi pluszbevételt.

(ATV)

Hirdetés