mkksz-logoOrszágos szervezésű sztrájkot hirdet december 5-ére a szociális ágazatban dolgozókért a Magyar Közalkalmazottak, Köztisztviselők és Közszolgálatban Dolgozók Szakszervezete. A sztrájk elsődleges célja, hogy november 12-e, a szociális munka napja fizetett munkaszüneti nap legyen, és január elsejétől 30 százalékkal nőjön az ágazatban dolgozók keresete.

A szociális területen már most is nagy a regisztrált munkaerőhiány, az alacsony keresetek miatt pedig egyre nehezebb munkavállalókat találni, így a szociális területen dolgozók napi 10-12 órát dolgoznak, miközben a felelősség és a teher egyre nagyobb rajtuk – írta az MTI-hez eljuttatott közleményében a Magyar Közalkalmazottak, Köztisztviselők és Közszolgálatban Dolgozók Szakszervezete. A szakszervezet szerint fenntarthatatlanok a szociális ágazatban tapasztalható munkafeltételek. Több diplomával rendelkező munkavállalók a munkaszerződésben foglaltakkal ellentétben sokkal többet kénytelenek dolgozni az átlagosan 110 ezer forintos nettó bérért. Boros Péterné, a szaksrvezet elnöke szerint rövid időn belül ellátási nehézségek lesznek a szociális ágazatban, ennek jeleit több területen már most is tapasztalni lehet.

A Magyar Közalkalmazottak, Köztisztviselők és Közszolgálatban Dolgozók Szakszervezete a munkabeszüntetéssel azt szeretné elérni, hogy a kormány mint a terület legnagyobb munkaadója kezdjen tárgyalásokat a terület képviselőivel a keresetekről, a szakemberhiány pótlásáról és a munkakörülmények javításáról. Az azonnali 30 százalékos keresetnövelésre vonatkozó bérintézkedés csak a jelenlegi munkavállalók megtartására alkalmas, további bérintézkedések szükségesek a hiányzó közel 10 százalékos munkaerőhiány visszapótlására - írták a közleményben.

A kormány elkötelezett abban, hogy anyagilag és erkölcsileg is megbecsülje azt a nagyon kemény munkát, amelyet a szociális ágazatban dolgozók végeznek; 2014 és 2016 között átlagosan 16 százalékkal, bruttó 24 ezer forinttal emelkedett az ágazatban dolgozók bére – közölte válaszul az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) Szociális Ügyekért és Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkársága csütörtökön az MTI-vel. Az államtitkárság közlése szerint idén az ágazatban dolgozók bérpótlékára és bérkiegészítésére 28 milliárd forintot biztosított a kormány, a jövő évi béremelés fedezete szerepel a 2017-es költségvetésben.

A szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkárság közölte, az elkövetkezendő években olyan több száz milliárdos nagy projekteket, fejlesztéseket tudnak elindítani a szociális szférában, amelyek nagyban segítik az ágazat minőségi javulását. Ezen kívül a rászoruló személyeket támogató operatív program keretében 38 milliárd forintból biztosítanak természetbeni juttatást szegény gyerekes családok és rendkívül alacsony jövedelműek, valamint a közterületen élők számára.

Közleményükben megjegyzik azt is, hogy az államtitkárságon 2014 augusztusa óta folynak az egyeztetések a szociális ágazati érdekképviseletekkel az ágazat jövőjéről.

Hirdetés