suli0Siklós viszont igen, szerintük az állami intézményfenntartó rosszul bánik az önkormányzat pénzével - írja a nyugat.hu.

A jövő év elején lesz négy éve, hogy a kormány elvette az önkormányzatok kezeléséből az iskolákat, az általános iskolákkal és a gimnáziumokkal kezdve, később ugyanerre a sorsa jutottak a szakközépiskolák is.

Kénytelenek a saját bevételeikből fizetni

Az általános iskolák működtetésére létrehozták a Klebelsberg Intézményfenntartó Központot (KLIK), a mamutszervezetről azonban már sokszor bebizonyosodott, hogy működésképtelen. Egyszerűen nem lehet ennyi iskolát egy központból működtetni, irányítani, a KLIK ráadásul fekete lyukként nyeli el a pénzeket, miközben adósságokat halmoz fel. Nemrég derült ki, hogy csak az állami szerveknek (adó, tb)mintegy tízmilliárddal tartozik.

De az önkormányzatoknak így is sok pénzükbe kerül az oktatás. A KLIK ugyanis az oktatás szervezését, munkáját bonyolítja le, az iskolaépületek üzemeltetése, fenntartása továbbra is az önkormányzatok feladata. És ez a nagy ötlet benne; az oktatást korábban normatív és egyéb támogatásokkal finanszírozta az állam, legalábbis nagy részben. Most viszont az épületeket az önkormányzatok saját bevételeikből, döntően az iparűzési adóból kénytelenek működtetni és karbantartani.

A siklósi önkormányzat azért döntött úgy, hogy inkább visszaveszi iskoláit az államtól, mert szerintük az KLIK mint állami iskolafenntartó rosszul gazdálkodott a város, azaz a siklósi adófizetők pénzével.

Jövőre megszabadulhatnak a KLIK-től

Erre most van lehetőség, jövőre lejár az önkormányzatok és a KLIK között megkötött szerződés. Ha az önkormányzat visszaveszi az iskoláit, akkor az ő feladata lesz annak működtetése, amit jobban is csinálhat, mint a mamutszervezet. A fenntartásra már most is ad pénzt, ráadásul nincs beleszólása az iskolái működésébe. Az államnak pedig továbbra is ki kell fizetnie a pedagógusok bérét és juttatásait, csak ebben az esetben az önkormányzaton keresztül.

Bő két héttel ezelőtt megkérdeztük a szombathelyi városvezetést, hogy terveznek-e hasonlót. Nem érkezett válasz, ami azt jelenti, hogy nem is foglalkoznak a lehetőséggel.

Most többet kell fizetniük, mint amikor az övék volt

Megnéztünk azért néhány szombathelyi adatot. A város 2010-ben az iskolák működtetésére (az oktatás finanszírozása nélkül) 244 milliót költött. Az idén erre 378 millió van tervezve a költségvetésben. Vagyis az idén 133 millióval kerülnek többe az iskolái, mint öt évvel ezelőtt, amikor még az önkormányzat irányította őket.

Ezen felül az oktatásra, vagyis az iskolák szakmai munkájára, bérekre, 6,5 milliárdot költött Szombathely, az idén ezt már az állam fizeti. Viszont 2010-ben a város 8,4 milliárdot kapott működésre, az idén 2,9 milliárdot kap.

Vagyis Szombathelynek is többe kerül most az iskolák működtetése, mint 2010-ben került. És van még egy nagy különbség: az önkormányzat 2010-ben még beleszólhatott az iskolái életébe, például azzal, hogy a közgyűlés nevezte ki az igazgatókat, és döntött a jelentősebb ügyekben. Az államosítás óta ez nincs, a közgyűlésnek csak véleményezési joga van, mindent a KLIK-ben és a minisztériumban döntenek el. Még azt is, hogy kiből legyen iskolaigazgató.

Hirdetés