pecs szinPáva Zsolt polgármester korábban cáfolta, hogy csőd közeli helyzetben lenne az önkormányzat, de több milliárd forintos működési hiányt elismert. A Szabad Pécs úgy tudja, hogy több partner hiába várja, hónapok óta nem fizet a város. A Pécsi Nemzeti Színház is érintett – írja a hvg.hu.

Rázga Miklós, a Pécsi Nemzeti Színház igazgatója közölte a társulattal, hogy a tervezetthez képest a 2017/2018-as színházi évadban egy bemutatóval kevesebbet tudnak színpadra állítani, mert a várostól nem kaptak május óta támogatást – értesült a Szabad Pécs.

A lap úgy tudja: több helyre hónapok óta nem érkezett meg a támogatás a pécsi önkormányzattól, hiába van erről szerződés. Olyan partnerek is érintettek, amelyek kötelező önkormányzati feladatot látnak el a város helyett. Jó néhány civil szervezettől is jelezték, hogy ők sem kapták meg az ígért, szerződésben is vállalt támogatást a várostól.

Kővári János, az Összefogás Pécsért Egyesült önkormányzati képviselője kedden tartott sajtótájékoztatóján azt állította, hogy a számításai szerint mostanra körülbelül 8 milliárd forintra hízott a pécsi önkormányzat működési hiánya. Nagyjából a múlt évről képletesen több milliárd forint összértékű olyan számla hever a polgármester asztalán, amely a város által megrendelt, jóváhagyott és befogadott szolgáltatásokról, megbízásokról, megígért támogatásokról szól, de eddig nem fizették ki – tette hozzá.

HVG júliusi cikkében emlékeztetett: az önkormányzatok négy évvel ezelőtti konszolidációjakor Pécstől összesen 45,7 milliárd forint tartozást vállalt át az állam. Ez Budapesté után a második legnagyobb adósság volt. Májusban a közgyűlés 5 milliárd forintos hiánnyal fogadta el az önkormányzati zárszámadást, és Páva Zsolt polgármester is beismerte, hogy a város több milliárd forint tartozást halmozott fel.

Pécs túlköltekezése mögött politikai megrendelések sejlenek fel, ilyen volt például a Suez Environnement kiszorítása a város vízellátásából. A francia cég végül 3 milliárd forint kártérítésben részesült, de a város például a Zsolnay-gyár sorsáról folyó vitán is.

Páva Zsolt júliusban a Szabad Pécsnek cáfolta, hogy csőd illetve fizetésképtelenség fenyegetné a várost, és azt mondta: reméli, hogy év végére megoldódik ez a helyzet. Azt is mondta: nem revizorok érkeztek a pécsi önkormányzathoz, hanem a város kérte a Magyar Államkincstár segítségét a nehéz gazdálkodási helyzet miatt. Arra a felvetésre, hogy akár 9 milliárdos is lehet már az önkormányzat hiánya, a polgármester múlt hónapban azt mondta: nem 9, hanem 5 milliárd forint az önkormányzat hiánya, az azonban való igaz, hogy a városi cégekét számítva még a 9 milliárdot is meghaladja. Páva Zsolt azzal is érvelt: fogalmilag képtelenség csődöt emlegetni, mert a stabilitási törvény az önkormányzatok esetében kizárja az éven túlnyúló ügyeket, csőd ilyen szempontból nem is lehet.