zalaegerszA Terület- és Településfejlesztési Operatív Programból (TOP) biztosított több mint négymilliárd forintból korszerűsíti egészségügyi, szociális és oktatási-nevelési intézményeit Zalaegerszeg önkormányzata, a munkálatok jelentős része már le is zárult – tájékoztatta a zalai megyeszékhely polgármestere az MTI-t.

Szekszárdon szintén több mint négymilliárd forintos beruházással tudásközpont épül a Modern városok program keretében. A létesítmény, amelyben könyvtár és levéltár is lesz, a tervek szerint 2019-ben készül el.

Zalaegerszeg teljes intézményhálozata korszerűsödik

Balaicz Zoltán a zalai megyeszékhely polgármesterének (Fidesz-KDNP) ismertetése szerint a város számára biztosított 16,8 milliárd forintos TOP-keretből több mint 400 milliót fordítanak a szociális intézmények, 350 milliót meghaladó összeget az egészségügyi infrastruktúra, 3,3 milliárd forintnál is többet pedig az oktatási-nevelési intézmények építésére, korszerűsítésére. A munkálatok jelentős része már lezárult, a még zajló felújítások a tervek szerint a jövő év elején fejeződnek be.

Mint kifejtette: 200 millió forint ráfordítással felújították a Landorhegyi Idősek Klubját, a Család- és Gyermekjóléti Központot, a Belvárosi Idősek Klubját, a Nyugdíjas Otthonházat, átadták a Szociális Klubot és a Gasparich úti Idősek Otthonában elvégzett kisebb felújítást. Már csak az Andráshidai Idősek Klubjának teljes felújítása zajlik ebből a keretből, továbbá 233 millió forintból folyik még az Idősek Gondozóházának komplex korszerűsítése.

Ugyancsak a végéhez közeledik a zalaegerszegi egészségügyi alapellátási intézményhálózat teljes rekonstrukciója, amelynek keretében nyolc háziorvosi és öt gyermekorvosi rendelő, 17 védőnői körzet irodája, valamint a központi ügyelet épülete újul meg. Az együttesen 353 millió forint költségből megvalósuló beruházások közül már csak két rendelőben zajlik még a felújítás, amit a központi ügyelet rekonstrukciója követ majd rövidesen – jelezte a polgármester.

Balaicz Zoltán elmondta: annak ellenére, hogy a zalaegerszegi oktatási-nevelési intézmények közül már csak az óvodák és a bölcsődék vannak a város fenntartásában, továbbra is felelősséget éreznek valamennyi helyi oktatási intézmény állapota iránt, így ezek beruházásaira 3,3 milliárd forintot meghaladó összeget költenek a TOP-forrásokból.

Elkészült a Napsugár bölcsőde felújítása 101 millió forint ráfordítással, de zajlik még a Cseperedő bölcsőde 150 milliós korszerűsítése is. Lezárult a Petőfi utcai óvoda 100 millió forintból megvalósított rekonstrukciója, a Mikes Kelemen utcai óvoda 84 millió forintos korszerűsítése, és jövőre zárul le a Kodály óvoda közel 100 millió forintos beruházása. Mindezen felül az andráshidai városrészben 360 millió forintból új óvodát is építettek, amelyet adventkor adnak át.

A Liszt, a Dózsa és a Petőfi iskola energetikai korszerűsítésére egyenként mintegy 270 millió forintot fordítanak, az Ady gimnáziumra 147 millió forintot, a Landorhegyi úti intézmény teljes rekonstrukciójára 314 millió forintot költenek, az Eötvös, valamint a Zrínyi iskola hasonló beruházásaira pedig 353, illetve 430 milliót.

Mindezeken felül 300 millió forintból új tornaterem épül a Dózsa iskolában, az Izsák iskolát pedig 90 millió forintból bővítik – részletezte Zalaegerszeg polgármestere.

Szekszárdon tudásközpont épül a modern városok program keretében

A város önkormányzata arról tájékoztatta az MTI-t, hogy az egykori honvédségi laktanya 22 ezer négyzetméteres területén épül fel az új intézménynek helyet adó, mintegy 5700 négyzetméteres létesítmény.

Az önkormányzat honlapján közzétett tájékoztató szerint az állami tulajdonú területre vagyonkezelői szerződést köt a várossal a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, és a leendő épület is állami tulajdonba kerül. A szerződés megkötése folyamatban van – írták.

A 4,1 milliárd forintos projekt ütemezése alapján 2018-ban 1,7 milliárd, 2019-ben 860 millió forintot fordítanak a kivitelezésre, és 952 millió forintért vásárolnak bútorzatot, eszközöket.

A tudásközpontban mintegy 2500 négyzetméteren interaktív könyvtárt alakítanak ki a most négy helyen működő Tolna Megyei Illyés Gyula Könyvtár 360 ezer dokumentumból álló gyűjteménye számára.

A szintén négy telephelyen működő levéltár 12 ezer folyóméternyi iratanyaga 1700 négyzetméteres területen kap helyet, emellett 1500 négyzetméteren közös használatú előadó-, oktató-, kiállítótermeket építenek.

Hirdetés