kezpenzTöbb mint 31 milliárd forintot szán a központi költségvetés arra, hogy támogassa a kevés bevételt elérő önkormányzatokat szociális feladataik ellátásában. A jogszabályváltozás nem okozott fennakadást, a pénzbeli szociális ellátások rendszerében ez az év átmenetinek tekinthető, minden elemében jövőre válik teljessé.

A tapasztalatok szerint nem okozott fennakadást a pénzbeli szociális ellátások rendszerében a márciusi jogszabályváltozás. A hatóságok elvégezték a hatáskörváltással járó feladatokat, az iratokat, adatokat időben átadták – tájékoztatta lapunkat az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkársága.

A rendszer átalakítása óta három hónap telt el. Március elsejétől különválasztották az állam és az önkormányzatok segélyezési feladatait. A központi költségvetésből finanszírozott jövedelempótló támogatások a járásokhoz, a kiadáskompenzáló segélyek pedig a helyi önkormányzatokhoz kerültek. Az önkormányzatoknak új rendeletet kellett alkotniuk a települési támogatásokról, azok feltételeiről és összegéről.

A kevés bevétellel gazdálkodó települések a központi költségvetésből kapnak támogatást szociális feladataik ellátására. A tárca tájékoztatása szerint az idén e célra 31,124 milliárd forint áll rendelkezésre. A forrást az önkormányzatok havi részletekben, automatikusan kapják meg, ezeket nem kell külön igényelniük. A legjobb helyzetben lévő 261 település – ahol az egy főre jutó adó eléri a 32 ezer forintot – nem kap támogatást. A fennmaradó 2917 település, adóerejétől függően, költségvetési támogatásban részesül.

Azok az önkormányzatok, amelyek nem tudják biztosítani a rászorulók ellátását, évente két alkalommal rendkívüli támogatást kérhetnek, az idén április 15-ig benyújtott pályázatokról a nemzetgazdasági miniszter és a belügyminiszter június 15-ig dönt.

Korábban sokan attól tartottak, hogy segélyezési feladataik miatt az önkormányzatok új adókat vetnek majd ki. A tárcának azonban nincs tudomása olyan új helyi adókról, amelyeket kifejezetten a szociális ellátások biztosítására állapítottak meg, és arról sem, hogy valaki nem jutott volna hozzá az addig jogosan kapott támogatáshoz. Az Emmi emlékeztetett arra, hogy az önkormányzatok a település helyzetétől függően változtathatják adópolitikájukat, és hogy számos ok húzódhat meg az esetleges új adónemek mögött.

(magyarhirlap.hu)

Az átalakítástól a szociális ellátások rendszerének tisztulását, átláthatóságát remélték. Az elmúlt három hónapban a jövedelempótló jellegű ellátásokat – azaz az aktív korúak ellátását, az időskorúak járadékát, az ápolási díjat – már a járási hivatalok biztosították, és a központi költségvetésből finanszírozták. Megszűnt a korábbi, a járások és az önkormányzatok közötti feladatmegosztás és vegyes finanszírozás, a rendszer tehát tisztult. Az idei év ugyanakkor átmenetinek tekintendő, hiszen bizonyos esetekben még kifutó jelleggel adják a korábbi ellátásokat. Az átalakítás minden elemében jövő évtől válik teljessé. - See more at: http://magyarhirlap.hu/cikk/26404/Senki_nem_veszitette_el_a_korabban_jogosan_neki_megitelt_segelyt#sthash.I6ghWt4f.dpuf