erzsiMár volt arra példa, hogy egy önkormányzat szociális kártyára utalta a segélyt, amiből csak élelmiszert lehetett vásárolni. A monoki próbálkozás akkor megbukott, a kormány mégis komolyan fontolja, hogy összevonja az önkormányzati segélyeket és egy összegben egy szociális kártyára utalja ki. Először az átmeneti, a temetkezési és a rendkívüli gyermekvédelmi támogatás érkezne egy összegben - írja a kurir.hu.

 

A kormány átláthatóbbá tenné a szociális juttatások rendszerét. Ehhez először három kisebb, az önkormányzatok által nyújtott segélytípust, az átmeneti és a temetkezési segélyt, valamint a rendkívüli gyermekvédelmi támogatást összevonnának és nem készpénzben, hanem egy a szociális kártyára utalnák ki. A kártya olyan lenne, mint egy bankkártya, lehetne vele fizetni a boltban, postán, de nem lehetne vele venni csak bizonyos árucikkeket, például ruhát, iskolaszert, élelmiszert, illetve a rezsi egy részét lehetne vele befizetni - írja a hvg.hu.

Összevont önkormányzati segélyt az kaphatna, akinek a jövedelme a mindenkori nyugdíjminimum 130 százaléka, azaz 37 050 forint lenne, ennél alacsonyabb felső korlátot az önkormányzatok nem szabhatnának a segély feltételéül. Ma a családos segélyezettek esetében ennél alacsonyabb a limit, tehát ők az új rendszerben egy kis többletjövedelemre számíthatnának. De lesz olyan is, aki rosszul jár majd az új rendszerrel, például az egyedülállók. Ők most havi 42 750 forintnál alacsonyabb jövedelemnél fordulhatnak támogatásért az önkormányzathoz, de ha változnak a szabályok ezt a határt csökkenteni fogják 5-6 ezer forinttal, vagyis lesz, aki már nem is igényelhet pénzt.

Bár az első próbálkozás, hogy az önkormányzatok a különböző segélyeket ne készpénzben adják a rászorulóknak, hanem a kártyájukra utalják, hogy ne lehessen játékgépekbe dobálni, alkoholra, illetve cigarettára költeni, esetleg uzsora kamattal kölcsönadni, megbukott. A próbálkozásba 2009-ben, az ötletgazda monoki polgármester is belebukott, mert a kártya felhasználóit a település befolyásos személyiségeinek üzleteibe próbálta terelni, ami viszonylag gyorsan kiderült. Azóta több kisebb település és budai önkormányzat is bevezetett a monokihoz hasonló rendszert több-kevesebb sikerrel.

(Fotó: kurir.hu)


Hirdetés