Az elszálló építési költségek mellett a rozsdaövezeti beruházások áfakedvezménye segíthet bevinni az árakat a megfizethetőség szintje alá. Ám a számos előírás alól mentesített és az önkormányzatok alól kivont lakóparki, irodaházi projektek még komoly településszervezési problémákat okozhatnak.
Rozsdaövezeti akcióterületté nyilvánította a Rozsdaövezeti Bizottság a Property Market BudaPart városnegyed fejlesztésének helyszínét – közölte Schrancz Mihály, a Property Market Kft. ügyvezető igazgatója.
Az utóbbi időben – legalábbis a korábbi tétlenséghez képest – beindult a Rozsdaövezeti Bizottság munkája, az egy éve létező testület több akcióterületet is kijelölt. A Miniszterelnökség közlése szerint eddig 46 területre érkezett kezdeményezés a tárcánál működő Rozsdabizottsághoz, ebből 16 akcióterületté minősítését támogatta a testület, és hat terület besorolását hagyták jóvá. Ezek:
- a IX. kerületben a Közvágóhídnál egy már építés alatt álló projekt, a City Pearl nevű mini városközpont,
- a Fehérvári úton, a Budafoki kocsiszínnel szemközti területen, egy másfél hektáros telken OTP beruházásában megvalósuló Tetris Ház folytatása,
- a XI. kerületi Barázda utca egy telke, a Bayer Property által fejlesztett Elite Park további ütemei,
- aÂX. kerületi Somfa utca, Ceglédi út, illetve a Hízlaló tér 6. szám által körülhatárolt terület, az OTP beruházásában megvalósuló Somfa Liget,
- illetve a Kopaszi-gáton épülő BudaPart területén több mint 40 helyrajzi számon elterülő terület.
Van adóelőny, de az eredetileg tervezettnél jóval kisebb
A törvénymódosítás megszületésekor az úljakás-építésekre és -vásárlásokra 27 százalékos forgalmi adó (áfa) vonatkozott. A rozsdaövezeti ingatlanok ezzel szemben kedvezményes, 5 százalékos áfakörbe kerültek volna, ami mind a fejlesztők, mind a vevők számára komoly előnyt jelentett volna, de legalábbis ellentételezte volna a pluszköltségeket, amik egy rozsdaövezeti ingatlan hasznosítása kapcsán felmerülnek.