schmidt_jenoJavaslatcsomagot készített a kormány számára a nemzetgazdasági és a belügyi tárca az év végén lejáró önkormányzati hitelek rendezésére. A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke szerint ebben lehet a megoldás az önkormányzatok év végén lejáró, csaknem 200 milliárd forintos hitelállományának kezelésére.

A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke, Schmidt Jenő a miniszterelnökségi államtitkárnak a szövetség konferenciáján elhangzott szavait idézve szólt a javaslatcsomagról. A Napi Gazdaságban is megjelent, hogy Lázár János államtitkár a csaknem 200 milliárd forint önkormányzati folyószámlahitel-állomány egy részének állami átvételére tett utalásokat. A tudósítás szerint az államtitkár azt mondta, hogy az adósságállományból legalább 100 milliárd forintra kormányzati megoldás készül, hasonlóan a megyei önkormányzatok 180 milliárdos hitelállományának tavaly decemberi átvállalásához.

A részleteket nem ismertette Lázár János. Schmidt Jenő úgy véli, lehetséges, hogy a kisebb önkormányzatok a rövid lejáratú folyószámlahitelek finanszírozására állami támogatást kaphatnak, míg a nagyobb települések visszatérítendő támogatást. Szerinte kikerülhet a vonatkozó jogszabályból az a rész, amely alapján eddig csak naptári évre, vagyis januártól decemberig vehettek fel rövid lejáratú hiteleket az önkormányzatok.

A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége már egyeztetett a Belügyminisztériummal és a Magyar Bankszövetséggel, a végső döntés azonban a kormány kezében van. A szövetség elnöke bízik abban, hogy a kormány meg fog tudni állapodni a bankszektorral. Álláspontja szerint a szükséges döntéseket november közepéig meg kell hozni „annak érdekében, hogy ezt év végéig le is lehessen vezényelni”.

Emlékeztetett arra, hogy az év végén lejáró 200 milliárd forintos hitelállomány mellett további ezermilliárd forintos hosszú távú hitelük is van az önkormányzatoknak. Mint hangsúlyozta, az önkormányzati hiteleket euróalapúvá kell átalakítani, mert ez könnyebben kiszámítható és milliárdos megtakarítást jelenthet, hiszen év közben olcsóbb lett az euró.