adochIdén is szeptember 15-ig kell befizetni a helyi adók második részletét az önkormányzatok felé, köztük az iparűzési adót, az építményadót, a telekadót és az idegenforgalmi adót, bár ez utóbbinál havi fizetési kötelezettség van, a külön törvény alapján működő gépjárműadót – hívta fel a figyelmet a Rádió Orienten Deli Lajos szakértő.

A 2019. január 1-től fontos változás, hogy a határozatlan mellett már határozott időre is megállapíthatja az adó mértékét az önkormányzat. Mint arról korábbi cikkünkben már írtunk ennek célja az adóbevétel szinten tartására való törekvés és a piaci hatások együttes követése.

Az, hogy az idei évtől a NAV már képes fogadni az iparűzési adó bevallásokat és azokat eljuttatni az illetékes önkormányzatok részére, növeli az együttműködést az adóhatóságok (a központi és a helyi) között, s a közös ellenőrzések révén javíthatja az adómorált is – véli Deli Lajos.

Szeptember 15-e előlegfizetési időpont, amely rendkívül fontos mind az adóalany, mind az önkormányzati adóhatóság számára. Önadózás révén a bevallás alapján kiszámolt összeget kell fizetni, rendezni. „Felhívom a figyelmet, hogy a feltöltési kötelezettség vonatkozásában ez évben jelent meg első ízben, hogy nem feltétel a teljes adófizetési kötelezettség 90 %-ig, mert önadózás révén az adóalany saját maga állapítja meg a feltöltendő összeget.

Az iparűzési, mint legnagyobb helyi adónem esetében felmerül az esetleges visszafizetés és a fizetési halasztás kérése is, valamint a visszafizetés többletfizetés esetén. Az első kettő vonatkozásában még szeptember 15-e előtt kell benyújtani a kérelmeket. Többletfizetés esetén azonban az elszámolás mindig a korábbi hátralék levonásával kezdődik, tehát érdemes az egész éves befizetési kötelezettséget egészében szemlélni, mielőtt az összegek visszafizetésére számít valaki – zárta szavait a szakértő.