videkBár a stabil működés mindenhol az elsődleges szempont, a kötelezőkön túl önként vállalt feladatokra is költenek idén a települések. Van, ahol a civil szervezeteket támogatják, máshol a turizmusfejlesztést tűzték ki célul, de olyan település is akad, ahol még a fiatal párokra is külön gondoltak.

– Egyelőre még nem tudjuk, mennyi lesz pontosan az iparűzésiadó-be­vé­te­lünk, de bizakodóak va­gyunk – mondta a napokban elfogadott költségvetésről Bander József, Tiszapüspöki polgármestere. A telepü­lés idén 507 millió forintból gazdálkodhat, ebbe az összegbe előre belekalkuláltak egy 80 millió forintos várható iparűzésiadó-bevételt.

– A kiadási oldal ebből összesen 505 millió forint, tehát működésünk biztosított. Az iparűzésiadó-bevétel nem egyszerre, hanem folyamatosan érkezik majd a kasszába, ezekből több nem kötelező, önként vállalt feladatot is tudunk majd finanszírozni. Biztonsági tartalékként emellett rendelkezésünkre áll egy harmincmillió forintos hitelkeret, amelyhez vész esetén nyúlunk, és amit év végéig kell visszafizetni – tette hozzá a polgármester.

A településen olyan nem kötelező feladatokat is vállalnak, mint például az idősek szociális nappali ellátása – hiszen a lakosság több mint negyven százaléka nyugdíjaskorú –, de a civil szervezek támogatására, emellett az önkormányzati dolgozók cafeteria-juttatására is költ idén az önkormányzat.

Tiszaföldváron is elfogadták a költségvetést. A főösszeg, amennyiből a város gazdálkodik 2,2 milliárd forint. Ez igen sok pénznek tűnik, de ebben mindenféle pályázatos beruházás szerepel még. „Letisztázva” másfél milliárd forint a működési költsége a településnek.

Hegedűs István polgármester kiemelte, rekordidő alatt fogadta el a képviselő-testület a költségvetést, egy tizenöt perces ülésen. Természetesen ezt több egyeztető tárgyalás is megelőzte.

– Sem megszorításokat, sem hitelfelvételt nem tervezünk idén. Stabil a helyhatóság pénzügyi helyzete – jellemezte az idei költségvetést Szabó András, Kunhegyes polgármestere. Itt sem húzták a végső határidőig a büdzsé elfogadását, már hetekkel ezelőtt, február 12-én egyhangúlag megszavazták. Főösszege meghaladja a kétmilliárd forintot.

Ez elsősorban annak tudható be, hogy számos projekt kivitelezése zajlik idén a városban. Az ezek fedezetére szolgáló forrás jelentősen emeli a költségvetés főösszegét. A működési kiadások összesen egymilliárd forintra rúgnak, ami huszonnégymillió forinttal haladja meg a tavalyi adatot.

Az önkormányzat rendelkezésére álló közel nyolcvanmillió forintos önerő elsősorban a pályázatokhoz szükséges biztonsági tartalékként szolgál. A tervek szerint ebből néhány út aszfaltozására és a járdaépítési program folytatására is jut majd. A polgármester azt is elmondta, bár szerették volna bővíteni a főtéren álló játszóteret, az ehhez szükséges összeget forrás híján nem tudták beépíteni azt az idei költségvetésbe.

Nemrégiben fogadta el költségvetését a kőröstetétleni önkormányzat is. Forrásai egy részét turisztikai és szabadidős fejlesztésekre fordítaná a település.

– A vízmű környékén van egy nagy területünk, ahol egy igazi szabadidős övezetet hoznánk létre – tájékoztatta hírportálunkat Pásztor Imre.

A község polgármestere hangsúlyozta, a közeljövőben játszóteret, pihenőhelyet és egy grundfocipályát szeretnének kiépíteni a faluközpontban. Céljuk, hogy a beruházásokkal növeljék az idegenforgalmi vonzerejüket a térségben. Forrásaik egy részéből szabadidős létesítményeket építenének erre a térre Tetétlenen – mondja Pásztor Imre polgármester.

Segítik az otthonteremtést

Jászapátin egyhangúlag fogadta el a napokban a képviselő-testület a város idei 2,8 milliárdos költségvetési tervezetét. Az ülésen Farkas Ferenc polgármester elmondta, a költségvetés összeállításánál a legfontosabb szempont az volt, hogy a kötelező feladatok ellátását ne veszélyeztesse semmi.

Emellett, hogy takarékos, átlátható és biztonságos működésre törekedjenek. Az idei büdzsé kiemelt célja a szociálisan rászorulók támogatása és, hogy az elindított beruházásokhoz biztosítsák a szükséges forrásokat.

Borbás Zoltán, a pénzügyi bizottság elnöke a tanácskozáson elmondta, idén 200 millió forintos iparűzésiadó-bevétellel terveztek, ez kilenc évvel ezelőtt még 60–70 millió forint volt. Kiemelte, hogy az idei költségvetésben újnak számít Az év jó tanulója díj támogatása.

Szociálpolitikai juttatásokra 35 milliót, civil szervezetek támogatására 40 millió forintot terveznek. Az alapelvek sorában szerepel a fiatal párok otthonteremtési támogatása is, erre 3,5 millió forintot biztosítanak.

(szoljon.hu)