kolt1Az idén adósságátvállalásban részesülő települések teljes listáját megvizsgálta a Portfolio.hu. A legnagyobb nyertes ezek alapján Árpás önkormányzata 573 ezres egy főre jutó összegével. Az első és az utolsó helyezett között több mint 8 ezres szorzó van.

A Nemzetgazdasági Minisztérium kiadta - a Költségvetési Felelősségi Intézet adatigénylésére - azokat a dokumentumokat, amelyek alapján a Költségvetési Tanács elvégezte a 2014-es költségvetés módosításának véleményezését. Ezekből az anyagokból kiderült, hogy az állam idén összesen 471 milliárd forintnyi adósságot vállal át a településektől.

Érdemes azonban azt is megnézni, hogy mekkora az egy lakosra jutó adósság-átvállalás. Ebben a tekintetben már Árpás jár az élen, itt lakosonként 573 ezer forintot vállal át a magyar állam. A képzeletbeli dobogó második helyén Rábaszentmiklós van 569 ezer forint/lakos mutatójával, és a mórichidaiak sem szomorkodhatnak 511 ezres tehermentesítésükkel.

Az első nagyobb város a listán Esztergom, 423 ezres egy főre jutó átvállalással. De a kilencedik helyre került a Rogán Antal vezette V. kerület, lakosonként 239 ezer forintos adósságkonszolidációban részesült. A korábban Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter által vezetett Hódmezővásárhelynek fejenként 145 ezer forintot "adott" az állam az önkormányzatnak.

Persze fontos megjegyezni, hogy a település lakosságszáma és az eddig felhalmozott adósság nem feltétlenül áll ok-okozati kapcsolatban, ám egy önkormányzat méretét jól tükrözi a lélekszáma.

Ha érdeklik a részletek, akkor ide kattintva böngészheti a hosszú listát.