napelem ujszilvasTöbb száz olyan uniós projekt sorsa pecsételődhet meg, amelyek révén napelemes rendszereket telepítettek volna kórházakra vagy önkormányzati épületekre a "napelemadó" miatt. A nyertes pályázóknak vagy a beruházóknak olyan pluszkiadásokat kellene vállalniuk, amelyre vélhetően csak kevesen lesznek képesek.

Hatvanegy pályázó összesen 9 milliárd forintot nyert még tavaly ősszel a Környezet és Energia Operatív Program költségvetési intézményeknek kiírt napelem pályázatán – írja a Világgazdaság. Főleg kórházak kaptak jellemzően 100 és 200 millió forint közötti támogatást, illetve iskola, kormányhivatal és börtön is van a támogatottak közt. Ők most gondban vannak, akár az a több mint 480 önkormányzat, amelyek között 16 milliárd forintot osztottak szét egy másik KEOP-pályázaton.

A módosítás a fajlagos bekerülési költséget állapítja meg az eredeti kiírásban szereplő 700 ezer forint/kW helyett 500 ezer forint/kW-ban. Emiatt már több kórháznak is jelezték, hogy 10–20 millió forinttal mérsékelik a pályázati támogatást.

„A nettó 700 000 forint/kW beruházási költség valóban magasabb a nagyjából 500 ezer forint/kW körüli átlagos európai piaci árnál, jóllehet országonként eltérő, milyen pluszköltségekkel kell számolni. Magyarországon ilyen például a januártól a napelemekre és inverterekre kivetett termékdíj, valamint az országos tűzvédelmi szabályzat hatályba lépésétől, március 5-től kötelező tűzvédelmi kapcsolók. Már ez a két tétel alaposan, egy főiskola vagy közepes kórház 50 kW-os kiserőműve esetében mintegy 3–4 millió forinttal megdrágítja a napelemes rendszereket kiépítését "- nyilatkozott Kiss Ernő, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke,  aki szerint ez a lépés jól illeszkedik a kormány idejétmúlt energiatermelő politikájába.

(propeller.hu)

Hirdetés