penz2Az elmúlt hónapok kedvező gazdasági folyamataival indokolják, hogy az idei költségvetés módosításával 500 milliárdos többletforrást fordítanak többek között az oktatásra, az otthonteremtésre segítésére (50 milliárd), az önkormányzatokra, valamint rendkívüli kormányzati intézkedésekre – derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményéből.

Változatlanul a kiszámíthatóság és a tervezhetőség jellemzi az idei költségvetést. Az elmúlt hónapok kedvező gazdasági folyamatai jelzik, hogy jelentős többletbevétellel számolhat a büdzsé a korábban tervezettekhez képest. A pénzforgalmi hiány és az uniós módszertan szerinti hiánycél tartása mellett biztosít a kormány közel 500 milliárdos többletforrást – többek között – az oktatásra (91,6 milliárd), külön a szakképzés és felnőttképzés támogatására (17,7 milliárd), az otthonteremtési elősegítésére (50 milliárd), valamint a Modern Városok Programban foglalt (50 milliárd), illetve számos egyéb (pl. infrastrukturális) fejlesztés megvalósítására. Az év hátra lévő részében előre nem látható kiadásokra és kockázatokra tekintettel a tartalékokat (Országvédelmi Alap, rendkívüli kormányzati intézkedések) 30 milliárd forinttal emeli meg a kormány. Emellett külön támogatást kapnak az adósságkonszolidációban korábban nem részesült önkormányzatok (12,2 milliárd) is.

A főbb makrogazdasági mutatók változatlanok maradnak: a kormány továbbra is 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel és 2 százalékos költségvetési hiánnyal számol.

Az eljárási garanciák betartása mellett a kormány megküldte a törvényjavaslatot a Költségvetési Tanácsnak. A tervezett módosításokkal szemben a szervezet nem emelt kifogást.

(Adózóna.hu)