allami szamvevoszekAz Állami Számvevőszék munkatársai három város - Záhony, Tiszaújváros és Gyöngyös - önkormányzati többségi tulajdonú távhőszolgáltató társaságainak 2008 és 2012 közötti működését ellenőrizték. Tapasztalatai azt mutatják, rendet kell tenni az önkormányzati közműcégek gazdálkodásában.

Az Állami Számvevőszék az önkormányzati többségi tulajdonú cégek vizsgálata során azt tapasztalta, hogy az önkormányzati cégek gazdálkodása számos problémát vetett fel, jelentős hiányosságokat mutatott a cégek számviteli szabályozottsága, számviteli gyakorlata, önköltségszámítása - mondta Budapesten tartott sajtótájékoztatóján Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke. Mint kifejtette: a számvevőszék 36 hulladékgazdálkodási és távhőszolgáltató vállalat ellenőrzését kezdte meg, az ellenőrzések alapján most három jelentés készült el.

Az önkormányzati többségi tulajdonú társaságok ellenőrzésének törvényi lehetőségét az Állami Számvevőszék csak 2011. január 1-jén kapta meg. A közszolgáltató cégek vizsgálata a közlekedési vállalatokkal, a BKV-val, a debreceni, miskolci és szegedi közlekedési társaságok ellenőrzésével indult meg - emlékeztetett az elnök. Hozzátette, az önkormányzati tulajdonú társaságoknál az ellenőrzések egyik legfontosabb területe, hogy az árviszonyokat meghatározó önköltség-elszámolások mennyire átláthatóak. Domokos László leszögezte: a rend megteremtéséhez ennek a vállalati körnek a minőség, a közszolgáltatás színvonala mérésére alkalmas indikátorokat kell kidolgoznia, és átlátható, közérthető módon kell biztosítania a hatékony, szabályszerű és gazdaságos közpénzfelhasználást.

A már befejeződött helyszíni ellenőrzések a társaságoknál ismétlődő, lényeges számviteli szabályozási hiányosságokat állapítottak meg, a díjak kialakításának átláthatóságát nem biztosították teljes körűen - mondta Domokos László. Kiemelte: alapvető nemzeti érdek, hogy rá kell szorítani a közszolgáltató vállalatokat, illetve azok fenntartóit, biztosítsák az elszámoltathatóságot a "saját házuk táján".

Mint rámutatott: az érintett vállalatok egy része nem tesz meg mindent kintlévőségei behajtására. Ez ahhoz vezet, hogy a cégek által kapott önkormányzati és állami támogatásokkal pótolják a be nem hajtott követeléseket. Közölte, ezek a vállalatok speciális helyzetben vannak, nem lehetnek tartósan veszteségesek, de nem is szabad visszaélniük monopolhelyzetükkel. Az ellenőrzések alapján ugyanakkor az Állami Számvevőszék nem tudja megmondani, hogy a közszolgáltatások árai közgazdasági értelemben valósak-e, megalapozottak-e, a vállalatok ugyanis nem alkalmaznak egységes mérőszámokat.

Szerdán a záhonyi, a tiszaújvárosi és a gyöngyösi távhőszolgáltató társaságokról szóló jelentéseket hozta nyilvánosságra az Állami Számvevőszék. A három jelentés megállapításait Horváth Margit felügyeleti vezető ismertette: a záhonyi Hőtáv Kft. ellenőrzése során számos számviteli szabályozási és egyéb hiányosságot tárt fel az Állami Számvevőszék. Horváth Margit kiemelte: a záhonyi önkormányzati cég "állatorvosi lónak" tekinthető,szinte az összes, lehetséges számviteli szabálytalanságot tapasztalni lehetett nála. Így például a társaság nem hajtotta végre a számviteli szétválasztásra vonatkozó törvényi rendelkezéseket, emiatt az árképzés során a költségelemeket nem lehet "beazonosítani".

A záhonyi önkormányzat nem a kellő körültekintéssel gyakorolta tulajdonosi jogait - mutatott rá. - A záhonyi önkormányzat nem mérte fel a Hőtáv Kft. szabálysértő működéséből eredő, az önkormányzat helyzetére is kiható tényezőket. A jogszabályi előírásokat megsértve 2012-ben megszüntették a felügyelőbizottságot, illetve abban az évben könyvvizsgálója sem volt a kft.-nek

Az Állami Számvevőszék ellenőrzése a tiszaújvárosi távhőszolgáltatónál megállapította, hogy a társaság számviteli szabályozottsága megfelelő volt, ugyanakkor gazdálkodása során nem minden esetben tartotta be a saját szabályzataiban foglalt előírásokat. A tiszaújvárosi önkormányzat belső ellenőrzése a 2008 és 2012 közötti időszakban a TiszaSzolg 2004 Kft. ellenőrzését nem folytatta le, így a távhőszolgáltatás mint közfeladat-ellátás szabályszerű teljesítéséhez nem járult hozzá.

A gyöngyösi Városgondozási Zrt. esetében az Állami Számvevőszék megállapította: a távhőszolgáltatás során a vagyongazdálkodás szabályozottsága megfelelő volt, viszont a tárgyi eszközök pótlása a távhőszolgáltatáshoz kapcsolódó eszközcsoportokban nem volt arányban az elszámolt értékcsökkenési leírással. Megállapították: Gyöngyös város önkormányzatának belső ellenőrzése és a kockázatelemzés nem terjedt ki a Városgondozási Zrt. távhő-szolgáltatási tevékenységére.

Az Állami Számvevőszék az ellenőrzések alapján a Hőtáv Kft. ügyvezetőjének tizenegy javaslatot tett, a TiszaSzolg 2004 Kft. ügyvezetőjének kettőt, ennek alapján intézkedési tervet kell készíteniük, amelynek teljesítését az Állami Számvevőszék utóellenőrzés keretében értékelheti.

Hirdetés