soltvadkert_takszov01Soltvadkert önkormányzatának közel 200 millió forintja volt a végelszámolás alatt álló Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezetnél. A város mellett Bócsa és Kaskantyú önkormányzatának is ez a takarékszövetkezet volt a számlavezető bankja.

A legkritikusabb problémákat sikerül orvosolni, mert az önkormányzat mobilizálható likvid pénzeivel meg tudják oldani, hogy most az összes segélyre, járadékra, szociális juttatásra és egyéb támogatásra jogosult megkapja készpénzben a járandóságát - mondta el Lehoczki Ferenc, Soltvadkert polgármestere kedden az MTI-nek. A közalkalmazottak, köztisztviselők és a tűzoltók szintén készpénzben megkapják a járandóságukat, ezt azonban már csak átmeneti munkabér-hitelből tudják előteremteni. Ez azért is nehéz, mert hosszú időre visszatekintve ilyen hitelfelvételre nem került még sor Soltvadkert önkormányzatának történetében.

Lehoczki Ferenc úgy tudja, 17 ezer betétest érint a takarékszövetkezet végelszámolása, mintegy 40 milliárd forint erejéig. A pénzintézeti csőd hatásait csak sejteni lehet, mert a több mint egymilliárd forint éves költségvetésből működő városnak folyamatos beruházásai vannak. Emlékeztetett rá, hogy az önkormányzatok csak egy pénzintézetnél vezethetnek számlát, így a megtakarításaikat és egyéb pénzeiket is a takarékszövetkezetnél helyezték el. A Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet három önkormányzat számlavezetője, rájuk azonban nem vonatkozik az Országos Betétbiztosítási Alap kártalanítási kötelezettsége, ezért nem reménykedhetnek kártalanításában.

A végelszámolás megindult, a folyamatot azonban nehezíti, hogy a pénzintézetnek nincs jóváhagyott 2011. évi beszámolója - mondta el az MTI-nek Boros András, a Hitelintézeti Felszámoló Nonprofit Kft. munkatársa, a takarékszövetkezet végelszámolója. Kerényi János (Fidesz), a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja, országgyűlési képviselő pedig arról számolt be, hogy hétfőn az országgyűlés rendkívüli eljárás keretében a kormánypártok egyedüli támogatásával módosította a hitelintézeti törvényt. Megváltoztatták a pénzintézeti végelszámolás és felszámolás szabályait, amennyiben tehát a köztársasági elnök aláírja a törvénymódosítást, akkor a jövő heti törvényerőre emelkedésétől számítva 20 napon belül az Országos Betétbiztosítási Alapnak (OBA) ki kell fizetnie a kártérítést ügyfelei számára.

Boros András azt is elmondta, hogy a takarékszövetkezet küldöttgyűlését június 15-ére halasztották el még a végelszámolás elrendelését megelőzően. Ez azért problematikus, mert így a 2012. január 1-jétől május 31-éig terjedő időszakra vonatkozó mérleget sem lehetett még elkészíteni. Ennek a mérlegnek az előkészítése elindult, de rontja a helyzetet, hogy a megelőző időszak mérlege nincs elfogadva. A végelszámoló tájékoztatása szerint, ha a tevékenységet záró mérleg elkészül, akkor ennek alapján kell a korrigált végelszámolási nyitómérleget elkészítenie.

A végelszámolónak figyelembe kell vennie a bejelentett igényeket, és azt is, hogy a takarékszövetkezet eszközei értékelése vonatkozásában milyen egyéb történések voltak az elmúlt időszakban. Ez után kell nyilatkoznia a végelszámolónak, hogy a végelszámolás szerint a takarékszövetkezet kötelezettség-állománya megfelelően finanszírozott-e eszközoldalról. A végelszámolónak kell szükség esetén intézkednie a fizetésképtelenség megállapítása érdekében az illetékes bíróságnál. Ha a végelszámoló azt állapítja meg, hogy az eszközök és a források egyensúlyban vannak egymással érték és lejáratok tekintetében, akkor viszont el kell kezdeni a kifizetést.

A cégtörvény vonatkozó előírása szerint, a korrigált végelszámolási nyitómérleg elkészítéséig nem lehet kifizetéseket teljesíteni Ez alól csak az üzemi ismétlődő, szokásos, kárelhárítás fogalomkörébe tartozó költségek képeznek kivételt.

A takarékszövetkezet a soltvadkerti központ mellett nyolc Bács-Kiskun megyei településen rendelkezik fiókkal, mintegy 17 ezer betétese van. Az emberek persze idegesek, de egyetlen fiókban sem volt olyan konfliktus, amely miatt rendőrségnek be kellett volna avatkoznia. Az OBA legfeljebb 100 ezer euróig, mintegy 30 millió forintig kártalanítja az ügyfeleket.

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete június 1-jén vonta vissza a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet tevékenységi engedélyét, és rendelte el végelszámolását. A PSZÁF az intézkedést azzal indokolta, hogy a cég elveszítette tőkéjét, illetve szavatoló tőkéje negatívvá vált. Ez nem teszi lehetővé a biztonságos működést a takarékszövetkezet ügyfelei és partnerei számára, és súlyosan sérti a hitelintézeti törvény előírásait is.