tooszNem engedné el a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége annak a polgármesternek és alpolgármesternek a kezét, aki 2019-ben betölti a 60. életévét, és négy választási ciklust, de legalább 15 évet dolgozott városa, községe élén. Azt javasolják a kormánynak, hogy az érintettek a polgármesteri illetmény 80 százalékára legyenek jogosultak addig, amíg elérik a nyugdíjjogosultság korhatárát – írja a Magyar Idők.

Kidolgozta a javaslatát a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) a kormánynak a visszavonuló polgármesterek ügyében – értesült lapunk. A szervezet elnöksége tegnap úgy döntött: kezdeményezi a kabinetnél, hogy az a választott tisztségviselő, aki a 2019-es helyhatósági választások évében betölti a 60. életévét, és négy választási ciklussal, de legalább 15 év foglalkoztatási jogviszonyban betöltött polgármesteri, alpolgármesteri tisztséggel rendelkezik, a polgármesteri illetményének 80 százalékára legyen jogosult egészen addig, amíg eléri a nyugdíjtörvény szerint irányadó nyugdíjkorhatárt.

A TÖOSZ tájékoztatása szerint ez a jogosultság akkor is megilletné a választott tisztségviselőt, ha az illető nem szándékozik megméretni magát a 2019-es őszi helyhatósági választásokon.

Mint arról korábban beszámoltunk, a TÖOSZ szerint komoly gondot okozhat, hogy nagyon sok polgármester és alpolgármester elérheti a nyugdíjkorhatárt a 2019-es önkormányzati választás utáni években. Ahol az érintett vezetők csak a nyugdíjig vállalnák a tisztséget, ott időközi választást kellene majd tartani.

Azok az idős településvezetők pedig, akiknek legközelebb nem szavaznak bizalmat, állás nélkül maradhatnak, éppen a nyugdíj előtt, miközben ciklusokon keresztül szolgálták közösségüket. Az érdekvédő szervezet éppen ezért hozott létre munkabizottságot, amely online kérdőívvel fordult mind a 3178 települési önkormányzathoz, hogy felmérje, hány polgármestert és alpolgármestert érint a probléma.

322 válasz érkezett vissza, amiből kiderült, hogy legalább 134 olyan érintett van, aki a 2019-es önkormányzati választásoktól számítva öt éven belül éri el a nyugdíjkorhatárt. A TÖOSZ azonban már akkor jelezte, hogy a valós szám lényegesen nagyobb lehet, mert csak a polgármesterek tíz százaléka válaszolt a megkeresésre.

A felmérésből kiderült az is, hogy a válaszadók közül 247 településvezető legalább három vagy annál több választási ciklus óta tölti be tisztségét, és a többség főállású foglalkoztatási jogviszonyban áll az önkormányzattal.

A TÖOSZ jelezte: előzetes becslések szerint jelenleg kétszáznál kevesebb polgármestert érintene ez a járadék. Az alpolgármesterek számáról a szervezetnek nincsenek becslései.

Hirdetés