tallai andras04Azok a települések juthatnak most pluszpénzhez, amelyeknek nem volt adósságuk, így esetükben nem volt szükség állami hitelátvállalásra – így döntött a kormány. De elveszíthetik a beígért támogatást, ha az igénylőlapot nem küldik el idejében a Belügyminisztériumnak.

A Heti Válasz Online információi szerint a Belügyminisztérium rendeletben szabályozza a támogatás igénylését. Egy igénylési lapon kell jelezniük az önkormányzatoknak, milyen célra szeretnék felhasználni a támogatást, és ennek alapján kötnek velük szerződést. A települések kötelező feladataikhoz kapcsolódó tevékenységekre költhetnek, például út- és hídépítésre, felújításra, az intézményhálózat korszerűsítésére.

A kormány elképzelése szerint március 31-ig 1018 kétezres lélekszám alatti település 12,5 milliárd forintot kap. A támogatás teljes összege ötvenmilliárd forint, amelyhez négy év alatt jutnak az önkormányzatok. Ahhoz, hogy a határidőt teljesítsék, rendkívüli munkára lesz szükség mind az önkormányzatoknál, mind a Belügyminisztériumban. A BM-rendelet megjelenése után huszonhat munkanap alatt fontos előfeltételeknek kell teljesülniük: az önkormányzatoknak el kell küldeniük az igénylést a fejlesztési célok megjelölésével a Belügyminisztériumba; a tárcának pedig el kell bírálnia az önkormányzatok igényét.

A támogatási kérelmeket a csütörtökön hatályba lépett belügyminiszteri rendelet alapján március 6-áig elektronikusan adhatják be az önkormányzatok, március 7-éig pedig a Magyar Államkincstár területileg illetékes igazgatóságaira postai úton is meg kell küldeniük – mondta az önkormányzati ügyekért felelős államtitkár, Tállai András. Ismertette azt is, hogy a támogatás mértékénél a lakosságszám alapján osztották kategóriákra a településeket, egy 100 lakosúnál kisebb település például másfél millió forint, míg egy 10 ezer lakosúnál nagyobb város 200 millió forintnyi fejlesztési forrásban részesülhet.

A 12,5 milliárd forint garantáltan eljut az igénylőlapot kitöltő önkormányzatokhoz március 31-ig, mivel az összeg a költségvetésből azonnal felhasználható – biztatja az érintetteket Tállai András. A pénz átutalása meg is előzheti a BM és az önkormányzatok közötti szerződéskötést. „A támogatás megnyugvást jelenthet a településeknek, akár már ebben az évben, az önkormányzati választások előtt megvalósíthatják az elképzeléseiket. Ez ösztönözheti a polgármestereket és a képviselő-testületeket, hogy gyorsabban dolgozzanak" – mondta az államtitkár.

A Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnöke, Gödöllő polgármestere, Gémesi György azt javasolta, hogy a költségvetésben jöjjön létre egy alap, amelyre pályázhatnak mindazok, akik nem vettek részt a konszolidációban. „Tisztességes döntésnek tartom, hogy ötvenmilliárd forint áll az el nem adósodott önkormányzatok rendelkezésére" – mondta Gémesi György. A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke, Tab polgármestere, Schmidt Jenő szerint azok közül, akik nem vettek fel hitelt, sokan elbocsátásra kényszerültek vagy más áldozatokkal próbáltak szinten maradni. „Őket egyértelműen balekoknak lehetne nevezni, ha most nem kapnának pénzt. Ezért erre szükség van, mondhatnánk, becsületbeli ügy" - fogalmazott a TÖOSZ elnöke.

Hirdetés