balatoA Balatonnál kúrtaxaként ismert idegenforgalmi adót az önkormányzatoknál hagyja az állam – válaszolta a Somogyi Hírlap megkeresésére a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) kommunikációs irodája.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnak április első felében tette fel a lap a kérdést: jogos-e az önkormányzatok félelme, az állam a turizmus központi irányítás alá vonása mellett  egy füst alatt viszi-e a kúrtaxát is? A HVG ugyanis nem sokkal korábban azt írta: az állam központosítani készül mindenféle turisztikai bevételt, így a 18 év fölötti vendégek által eltöltött éjszakák után fizetendő idegenforgalmi adót is. A minisztérium akkor időt kért a válaszra, lévén, hogy a turizmus az idő tájt került át oda a nemzetgazdasági tárcától.

Mostanra azonban  megkezdte működést a Magyar Turisztikai Ügynökség és kormánybiztost is kapott a szektor,  Bienerth Gusztáv személyében. S a válasz is megérkezett lapunk kérdésére. „Az idegenforgalmi adó továbbra is az önkormányzatoknál marad, a kormány nem tervezi, hogy ezen változtasson. Minden érintett tisztában van azzal, hogy az idegenforgalmi adóból az önkormányzatok olyan fontos fejlesztéseket valósítanak meg, illetve olyan intézkedések történnek, amelyek növelik a turisták és a vendégek komfortérzetét” – írta az MTÜ.

Nyugodtan tervezhetik tehát a balatoni önkormányzatok is a bevételeik között a kúrtaxát, egyes településeken ez több száz, másutt több tízmillió forintos tétel az állami kiegészítéssel együtt, mely jelenleg minden egy forint beszedett idegenforgalmi adó után másfél forint. Az azonban már egy éve is felmerült, hogy  az állam kivonulna a kúrtaxa támogatásból, végül azután annyi történt, hogy 2015 óta a nagy adóerő-képességű, azaz sok helyi iparűzési adót beszedő önkormányzatok nem juthatnak hozzá a teljes másfél forinthoz.

Kúrtaxát egyébként a 3200 hazai önkormányzatból csak hatszáz vet ki, az első ötvenhez folyik be a bevétel fele és a toplista élmezőnyében balatoni települések találhatók a legnagyobb számban. Balatonszárszón  levonhatják a vendégek a befizetett idegenforgalmi adót  a strandbelépő árából. Az idéntől fizetős ugyanis a szárszói központi strand, a szükséges fejlesztésekre máshonnan nem tudja előteremteni a pénzt az önkormányzat.

A legfrissebb vizsgálatok szerint a 136 kijelölt balatoni fürdőhely vizének minősége zömmel, 93 százalékban kiváló – írja a Balatontipp.hu. Öt százalékuk jó minősítést kapott, egy-egy északi parti strand azonban csupán a „tűrhető“, illetve a „kifogásolható” kategóriába fért bele. Az idén is a füredi Esterházy és a siófoki Nagystrand lesz a legdrágább, ezer forintos felnőtt jegyével. Az információs portál értesülése szerint Balatonföldváron az utolsó ingyenes szezont kezdik. Fonyódon a parkoló lett fizetős a központi, sándortelepi strand közelében. Ahogyan megírta a lap,  Fonyódon  és Balatonbogláron  is kijelöltek kutyabarát strandot, a siófoki képviselő-testület ezen a héten dönt ugyanerről.