malac0Ezt mondta egy kistelepülés polgármestere a szociális támogatások kapcsán. Az erről szóló törvény tavasszal változott meg úgy, hogy az önkormányzatok akkor adhatnak segélyeket, ha azt ők ki tudják fizetni - írja a Kapospont.

- Olyan nagyon rossz a szociális helyzete a településen élőknek, hogy mondjuk úgy a 80 százalék kérheti, vagy jogosult - ezt mondja Alsóbogát polgármestere. Az alig 300 lelkes településen ugyan ismeretlen fogalom a munkanélküliség, mert mindenkinek van állása, de sokan a közmunkában dolgoznak, vagy annyira kevés a fizetésük, hogy rendszeresen támogatsért fordulnak az önkormányzathoz. A következő egy-két hónapra még van pénzük, de januártól, ha valakinek tűzifára kell, nem tudnak adni.

- Nadrágszíj meghúzásról szó sem lehet, elfogyott a lyuk, tehát mi azt gondolom, hogy a falig hátráltunk, de az a dolgunk, hogy üzemeltessük a községet. Azt gondolom, hogy az elmúlt évekhez viszonyítva csökkentjük a szociális támogatásokat, nem tudunk mást tenni - tette hozzá Süle Tibor.

A településen lakhatási támogatást adnak, ami havonta 3 ezer forint. 20-25 család esetében ez 700-900 ezer forint egy évben. Még ennyi is nagyon sokat számít Alsóbogát költségvetésében. A település nincs egyedül ezzel a problémával. A gazdagabbnak gondolt Juta is hasonló cipőben jár.

- Kaptunk központi támogatást, 6 millió forintot amiből elköltöttünk körülbelül 4 és fél milliót, de most itt van a tél, jön a tél, nem lesz könnyű, mert az embereknek szükségük van energiára, fűtésre, élelmiszerre, de úgy gondolom ez az év megoldott lesz. A jövőre nézve nem tudok pontos dolgot mondani, mert nem tudom mi lesz még - válaszolta Major János, Juta polgármestere.

A szociális törvény idén tavasszal változott meg. Erre az évre még volt némi keretük az önkormányzatoknak, januártól azonban már csak akkor tudnak támogatásokat osztani, ha arra saját maguk teremtik elő a forrásokat.