forint01Útmutatót tettek közzé a kormányportálon az ötezresnél nagyobb települések adósságának részleges átvállalásáról. Az útmutató mellett olvasható táblázatból kiderül, hogy az egyes önkormányzatok adósságának várhatóan mekkora részét vállalja át az állam.

A kormányportálon közöltek szerint az állam 281 ötezres lélekszámúnál nagyobb település, valamint a főváros és a 23 budapesti kerület adósságának egy részét vállalja át. Az, hogy az adósságkonszolidáció mértéke 40, 50, 60 vagy 70 százalék, az egy főre jutó iparűzési adó alapján dől el. A budapesti kerületek esetében a táblázat adatai szerint a tervezett adósságátvállalás egységesen 40 százalékos.

Az útmutató alapján az önkormányzatok szerdáig kaptak igazolást pénzintézetüktől az átvállalt adósságállományról, ezután tájékoztatniuk kell az államkincstárat, amely január 18-áig ellenőrzi az adatokat. Az adósságátvállalás mértékéről a nemzetgazdasági miniszter és a belügyminiszter legkésőbb február végéig egyezik meg az önkormányzatokkal. A gazdasági miniszter június 28-áig köt újabb megállapodást az államadósság-kezelő központon keresztül a helyhatóságokkal és hitelezőikkel, gondoskodva az adósság átvállalásáról.

Innen letöltheti a táblázatot >>