szamlaLegalább 2016 óta tartó kiterjedt csalássorozatnak vetett véget a rendőrség. Úgynevezett számlaváltós csalásokon keresztül a bűnszervezet majdnem 1,2 milliárd forintot csalt ki cégekből. Kilencvenhat ember ellen indult eljárás.

Felszámolt a rendőrség egy számlaváltós szervezetet, amely csaknem 1,2 milliárd forintot csalt ki önkormányzatoktól, intézményektől. Kilencvenhat ember ellen indítottak eljárást – közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság szerdán a police.hu oldalon.

Azt írták, hogy 43 csalás és 51 csalási kísérlet írható a számlájára annak a bűnözői hálózatnak, amelynek az irányítói elsősorban kórházakat, önkormányzatokat, sportegyesületeket és színházakat károsítottak meg úgynevezett számlaváltós csalásokkal. A strómanok mögé bújt elkövetői kör tevékenységét 2016-ig követték vissza a fővárosi nyomozók.

A szervezet tagjai megszerezték azokat a nyilvánosan is hozzáférhető adatokat, amelyeket egy későbbi sértett intézmény által kezdeményezett közbeszerzési eljárás eredményéről tudni lehetett. Ezután telefonon felhívták a megbízást elnyerő céget, amellyel elhitették, hogy a pályázat kiírójának az informatikai rendszere meghibásodott, emiatt nem állnak rendelkezésre a kifizetéshez szükséges információk, például a kiállított számla száma, a teljesítés határideje és összege. Az így megkapott adatok birtokában az érintett cég nevében felhívták a pályázat kiíróját és közölték vele, hogy megváltozott az a bankszámlaszám, ahová a pénzt utalnia kell.

A cikk itt folytatódik