pint685 milliárdba kerül majd az önkormányzatok adósságának átvállalása, Budapest tartozásáról még folynak a tárgyalások. A jól gazdálkodó települések jutalmat kapnak, de még nem tudni, hogy mit – írja a Világgazdaság.

685 milliárdot költ az állam az önkormányzatok adósságrendezésére, Budapest tartozását várhatóan 60 százaléban vállalja át az ország – jelentette be Pintér Sándor sajtótájékoztatóján. 2010 végén 1247 milliárdnyi adóssága volt az önkormányzatoknak, amelyet 136 milliárd forint lejárt szállítói tartozás tetézett – mondta el a belügyminiszter.

Kifejtette: a település eladósodásának egyik oka az volt, hogy olyan törvényben meghatározott feladatokat kaptak, amelyekhez nem biztosította az állam a forrást. További okként Pintér a felelőtlen gazdálkodást és a svájci frank árfolyamváltozását jelölte meg.

„A helyzetet a kormány apróbb tapaszokkal próbálta meg kezelni” – tette hozzá Pintér, aki szerint ezekről kiderült, hogy nem jelentenek megoldást. „Ekkor felmerült, hogy az új önkormányzati törvényben meg kell találni azt a módot, amely megoldást jelent majd.”

A belügyminiszter elmondta: a kormány úgy döntött, hogy az ötezer fő alatti települések teljes adósságát átvállalja, ez 1710 önkormányzat 74 milliárd forintnyi tartozását jelentette. A nagyobb városok közül 278 igényelt konszolidációt, összesen 1033 milliárd forint értékben. A gazdasági miniszter és a belügyminiszter közösen arra tett javaslatot, hogy ebből 610 milliárd forintot vállaljon át az állam, ezt a kormány később felülbírálta és az összeget 685 milliárdra emelte.

A belügyminiszter megjegyezte: a főváros adósságát várhatóan 60 százalékos mértékben vállalja át az állam, ám erről még folynak a tárgyalások a miniszterelnök és a főpolgármester között.

Pintér utalt a jól gazdálkodó önkormányzatokra is. 1160 település felelősen gazdálkodott, ezt a kormány valamilyen módon jutalmazni fogja. A belügyminiszter és a nemzetgazdasági miniszter júliusig tesz javaslatot arra, milyen előnyt biztosítsanak az eladósodást elkerülő önkormányzatoknak.