fizeteseA Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete a 2008 óta változatlan köztisztviselői illetményalap emelését kéri a kormánytól, amellyel két héten belül el is kezdik a tárgyalásokat.

A javaslatuk szerint 38 650 forintos illetményalapot 60 ezer forintra emelnék, amellyel több mint ötven százalékkal nőhetne a hivatalnokok fizetése. Az állami vezetők illetményét is az illetményalapból kell kiszámolni, így a kormánytagok, államtitkárok, helyettes államtitkárok illetménye is automatikusan megugrik a szakszervezeti javaslat elfogadása esetén.

Ez alapján Orbán Viktor miniszterelnök és Áder János köztársasági elnök jelenlegi bruttó 1,5 millió forintos fizetése bruttó 2,3 millió forint fölé ugrana.

Ez a szám úgy jön ki, hogy az állam vezetők, mint a miniszterelnök, az államfő és például a házelnök a 38 ezer 650 forintos alap harminckilencszeresét kapják meg - tette hozzá a lap.

A miniszterek illetménye is meghaladná a kétmillió forintot. Az államtitkárok az eddigi 997 ezer forint helyett 1,5 millió forintot kereshetnének, a helyettes államtitkárok bérezése pedig 748 ezerről közel 1,2 millióra nőne.

A fizetésemelés ráadásul a teljes politikán átfutna, a képviselők és a polgármesterek is részesülnének belőle, mert az ő illetményüket pedig az állami vezetőkéhez kötik.

Kövér László házelnök az államfőhöz hasonlóan 2,3 milliót kereshetne, Tarlós István főpolgármester 2 milliós fizetésnek örülhetne. A megyei jogú városok és a kerületek polgármesterei 1 millió helyett már másfelet kapnának, de a legalacsonyabb parlamenti képviselői fizetés is 1,2 millió lenne.

A polgármesterek és képviselők az elmúlt években kaptak fizetésemelést, az állami vezetők kilenc éve nem.

A Miniszterelnökségen a Blikknek megerősítették, hogy az állami vezetők illetményét is befolyásolja az illetményalap változása, és hozzátették, hogy nincs politikai szándék az állami vezetők illetményeinek változtatására.

(Blikk)