vizikozmu1„Csak azok a cégek fognak támogatást kapni, ahol az önkormányzatok átadják a tulajdonukat ingyen a magyar állam számára” – jelentette ki a Technológiai és Ipari Minisztérium egyik képviselője egy vízműcégekről szóló tárgyaláson. Az iparági tulajdonosok nem egészen erre, hanem a kritikus helyzet miatt inkább pénzügyi támogatásra számítottak a kormánytól. A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének vezetője azt javasolta a veszteséges cégeket tulajdonló önkormányzatoknak, hogy adják át az államnak a víziközművagyonukat, egyfajta előremenekülésként pedig többen a sikeres cégeiktől is szabadulnának.

A kormány augusztusban jelezte, hogy a jövőben kizárólag azok az önkormányzati víziközműcégek számíthatnak állami segítségre, amelyek jelzik integrációs szándékukat a Nemzeti Vízműveknek. Egyre több önkormányzat tart attól, hogy az emelkedő energiaárak és bérköltségek mellett csak drágábban tudják majd üzemeltetni a cégeiket. Különösen, hogy ők továbbra sem szedhetnek be több pénzt a szolgáltatásukért.

Ezért az elmúlt hetekben egyre-másra jelzik az önkormányzatok: nincs más választásuk, integrálódnak.

Csakhogy e cégek jelentős része nyereséges, és sokan biztosabbnak érzik, ha a cégeik önkormányzati kézben maradnak, így akadnak, akik egyelőre inkább kivárnak, és olyanok is, amelyek biztosan nem mondanak le víziközműveikről.

Az átvétel azért merült fel a minisztérium részéről, mert idén ősszel a vízszolgáltató cégek jelentős része fizetésképtelenné válhat. A parlament már korábban elfogadta, hogy a közművagyont (csövek, szivattyúk, tározók) az állam ingyen átveszi az önkormányzatoktól.

Röviden: ha egy önkormányzat szeptember végéig ellenérték nélkül átadja a magyar államnak a víziközművagyonát (bejelenti integrációs szándékát a Nemzeti Vízművek Zrt.-nek), akkor jelezheti, hogy mennyi pénzre van szüksége az életben maradáshoz, ezt a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) megvizsgálja, és október végéig a magyar állam egy ázsiós (feláras) tőkeemeléssel beleteszi az üzemeltetőbe.

A cikk folytatódik