angyalfAz önkormányzati adósságállomány kormány által való átvállalása témakörében döntött Budapest Főváros XIII. kerületi Önkormányzata. A képviselő-testület Magyarország Alaptörvénye, valamint a helyi önkormányzatokról szóló törvényben biztosított lehetőséggel és felterjesztési jogával élve kezdeményezi, hogy a kormány a felelősségteljesen gazdálkodó önkormányzatok – köztük Budapest Főváros XIII. Kerületi Önkormányzat - számára nyújtson az adóság-átvállalással érintett önkormányzatokhoz hasonlóan, az átvállalás mértékének megfelelő fejlesztési célú külön támogatást.

A XIII. kerületi önkormányzat a kerület működtetését és mások által is elismert fejlesztését hitel felvétele és kötvény kibocsátása nélkül oldotta meg. A kerületnek a legkisebb az adósságállománya a megyei jogú városokat és a fővárosi kerületeket tekintve. Ezt erősítette meg egy független intézet által az elmúlt két évben végzett felmérés is. Az eredményt az elmúlt másfél évtizedben jelentős áldozatvállalással, esetenként fájdalmas döntések meghozatalával érte el a kerület.

Az állami adósságátvállalással a XIII. kerülethez hasonló önkormányzatok becsapva érezhetik magukat, úgy vélhetik: a kormányzat szerint az országban felesleges a felelős gazdálkodás. A kormány tervezett intézkedése a felelősen gazdálkodó, eladósodás nélküli településen élőket hozza hátrányos helyzetbe a pazarlóan gazdálkodókkal szemben. Az 1900 eladósodott önkormányzat közül 283 település adósságállománya 518 milliárd forint, azaz az összadósság közel 85%-a.

A képviselő-testület által megfogalmazott további megjegyzések:

- A kormány politikai döntést hozott, a tervezet nem szolgálja sem az önkormányzatok, sem az ország érdekeit. Érthetetlen miért nem csak a 2010-ig felvett hitelek konszolidációjáról van szó. Azt követően ugyanis nem volt „szükséges” az önkormányzatok eladósodása. A nagy eladósodás időszaka 2007-2008-as évek voltak. Az önkormányzatok adósságát úgy kívánják rendezni, hogy eközben a települések több mint 300 milliárd forint bankbetéttel rendelkeznek.

- A tervezett intézkedést az adósságok okainak értékelése és minősítése nélkül felelőtlenség meghozni, hiszen az alulfinanszírozás és a pazarlás egyszerre jellemző az önkormányzatoknál. Minimálisan azt kellene megvizsgálni, hogy a felhalmozott adósságból menyit fordítottak fejlesztésre és mennyit működtetésre?

- Amennyiben az önkormányzatok adósságállományát konszolidálják, azt valamilyen feltételhez kellene kötni (pl. 15 évig ne kaphassank a feladatok finanszírozásán túl állami forrást a felelőtlenül gazdálkodók.)

- Az önkormányzatok közötti egyenlőség érdekében azok az önkormányzatok, amelyek nem kapnak kompenzációt is juthassanak hozzá hasonló forrásokhoz, amelyeket a felelőtlenül gazdálkodók megkapnak. Budapest Főváros XIII. kerületi Önkormányzata kijelenti és garantálja, hogy a támogatást 100%-osan fejlesztésre fordítja.

MTI ÖS