varga_istvan_helyipenzA helyi fizetőeszköz szabadságot ad, hiszen a kibocsátók a közösség igényei szerint maguk alakíthatják a pénzek rendszerét, a felhasználók pedig szabadon dönthetnek a csatlakozásról. A papíralapú helyi pénz kibocsátása csak az első lépés, a következő az lehet, hogy bankkártyán is használható legyen.

Erre már világszerte vannak jó példák, egyelőre azonban hiányzik a terület hazai szabályozása - jelezte a helyi pénzekről rendezett soproni fórumon az egy hónappal ezelőtt megalapított Helyi Pénzek Szövetségének elnöke, Varga István. Jelenleg három helyi pénz van forgalomban Magyarországon: 2010 májusában indult a soproni kékfrank, tavaly pedig a balatoni korona és a bocskai korona. Ezek a jogilag utalványnak számító készpénz-helyettesítő fizetőeszközök csak korlátozottan használhatók fizetésre, mivel zárt körben, csak az akcióhoz csatlakozó helyi vállalkozások termékeiért és szolgáltatásiért lehet fizetni velük, így a jelenlegi szabályozási környezetben nem engedélykötelesek.

A helyi pénzek általában a helyi önkormányzatok, területfejlesztési szervezetek és valamely pénzintézet együttműködésével kerülnek forgalomba. A kibocsátók célja jellemzően a helyi pénzforgalom felgyorsítása, a tőke helyben tartása, emellett a fizetőeszköz egyfajta turisztikai attrakcióvá is válhat. Varga István szerint a különféle helyi szisztémák nem versenytársai egymásnak, ha pedig megerősödnek ezek a hálózatok, nagyon jelentős hatást gyakorolhatnak a hazai pénzrendszerre. Különösen azért, mert a tapasztalatok szerint a helyi pénzt használók a nemzeti valutát is új szemlélettel kezelik.

Az első hazai rendszer, a soproni kékfrank beindítását menedzselő Ha-MI Összefogunk Európai Szövetkezet elnöke, Perkovátz Tamás elmondta: amikor három és fél éve foglalkozni kezdtek a gondolattal, még abból indultak ki, hogy a helyi pénz segíthet a gazdasági-pénzügyi problémák orvoslásában. Ma viszont azt gondolják, hogy ennél is fontosabb humán erőket megmozgató, közösségszervező szerepe.

Leitold László, az egy éve indult, Veszprém központú Balatoni Korona Zrt. vezetője szerint 200 elfogadóhellyel, 20 millió forintnyi utalvánnyal működő rendszerük célja most az, hogy önkormányzatokat, cégeket vonjanak be, meggyőzve őket arról, hogy helyi pénzben adják munkatársaik egyes juttatásait - például a cafeteriát.

Horváth Tibor, a Bocskai Korona Program vezetője elmondta, hogy ők - ellentétben a két másik rendszerrel - a hajdúnánási helyi pénz kibocsátásába bankháttér nélkül, a 17 ezres város vezetésének teljes támogatásával fogtak bele. Alig egy év múltán azt tapasztalják, hogy 30 millió forintnyi bocskai korona van forgalomban, és egyre több helyi vállalkozás fogadja el a helyi fizetőeszközt, illetve hoz helybe szolgáltatásokat a korona által élénkített keresletre alapozva.