birosag01Hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette miatt öt év letöltendő börtönbüntetésre ítélte Balmazújváros polgármesterét, Veres Margitot hétfőn a Debreceni Ítélőtábla – közölte a táblabíróság sajtószóvivője, Fórizs Ildikó az MTI-vel.

A tájékoztatás szerint az Elek Balázs vezette tanács megváltoztatta az elsőfokú ítéletet: az elsőrendű vádlott szabadságvesztését a próbaidő mellőzésével 5 évre súlyosította a korábbi 2 év helyett, 5 évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától és szintén 5 évre a jogi egyetemi végzettséghez kötődő foglalkozástól. K. Sándor vállalkozó, másodrendű vádlott 1 év 6 hónap szabadságvesztés büntetéséből is mellőzte a próbaidőt és 2 évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától. Egyebekben helybenhagyták az első fokon eljáró Debreceni Törvényszék ítéletét.

A bíróság vezető beosztású hivatalos személy által kötelességszegéssel elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette miatt mondta ki bűnösnek az ügy elsőrendű vádlottját, aki akkor a város jegyzője volt, majd a járási hivatal vezetője, és 2014 óta tölti be polgármesteri tisztséget.

Tavaly októberben, első fokon a Debreceni Törvényszék dr. Mocsáry Eszter vezette büntetőtanácsa csak részben találta bizonyítottnak a vádakat a balmazújvárosi vesztegetési ügyben: azt igazoltnak látta, hogy K. S. másodrendű vádlott egy autót ajándékozott az elsőrendű vádlott Veres Margit akkori jegyzőnek azért, hogy egy önkormányzati támogatás ügyében neki kedvezően járjon el, de hogy pénzt is adott volna a közreműködésért, azt nem lehetett kétséget kizáróan megállapítani.

Az első fokú ítélet kiszabásakor a bíróság enyhítő körülményként vette figyelembe az időmúlást, hogy a vádlottak hosszú ideje állnak büntetőeljárás hatálya alatt (az inkriminált eset 2012 végére nyúlik vissza); az elsőrendű vádlott egy gyerekről gondoskodik, s a másodrendű vádlott büntetlen előéletét. Ez ugyan fennáll az elsőrendű vádlottnál is, de mivel vezető beosztású hivatalos személyként követte el tettét, figyelmen kívül hagyta a bíróság. Az ügyész mindkét vádlott esetén az ítélet súlyosításért, a vádlottak pedig felmentésükért jelentettek be akkor fellebbezést.