nyiregyhaza varoshazaEgyharmadára csökkent a nyíregyházi önkormányzat hitelállománya - derült ki a helyhatóság közgyűlésének csütörtöki ülésén. Az közgyűlésen etikai kódexet fogadtak el, amely a testület tagjainak állít fel magatartási követelményeket. Az ellenzéki frakció nem szavazta meg.

A nyíregyházi önkormányzat több mint 18,6 milliárd forint összegű hitelállománnyal kezdte a 2013-as gazdasági évet, ez június végéig az állami adósságátvállalással és a teljesített törlesztésekkel 5,8 milliárd forint alá csökkent. Az állam 12 milliárd 73 millió forintot vállalt át a helyhatóság felhalmozódott adósságából. Az önkormányzat az első fél évben a felvett pénzintézeti kölcsönökből több mint hárommilliárd forint törlesztést teljesített, viszont időközben a folyószámlahitelét rövid lejáratú működési hitellé alakította át, ami 2,3 milliárdos növekedéssel járt. Így Nyíregyházának június végén 5 milliárd 770,6 millió forint lett a hitelállománya.

A település önkormányzata 35 milliárd forint éves költségvetésből gazdálkodik, amit az első fél évben 50,2 százalék arányban teljesített. A gazdálkodást értékelő közgyűlésen arról is szó esett, hogy az idén június végéig csökkent a város helyiadó-bevétele. Az iparűzési adóból a tavalyi hasonló időszakban befizetett 2,6 milliárd forintnál 200 millióval kevesebb forint folyt be. Kovács Ferenc polgármester az ülésen hangsúlyozta: a szeptemberi és decemberi adófeltöltésnél megalapozottan várható, hogy teljesíteni tudják a 7,8 milliárd forintos helyiadó-bevételi tervet, sőt az új nagyvállalkozások befizetéseivel meg is haladhatják.

A nyíregyházi önkormányzat csütörtöki közgyűlésén a többségben lévő Fidesz-KDNP-s képviselők kezdeményezésére etikai kódexet fogadták el, amely a testület tagjainak állít fel magatartási követelményeket. Adorján Gusztáv, a Fidesz-KDNP önkormányzati frakciójának vezetője elmondta, a kódexszel az emberi méltóság tiszteletben tartását szeretnék erősíteni a véleményalkotásban.

Az ellenzékben lévő MSZP-s önkormányzati frakció nem szavazta meg a kódexet, tagjai arra hivatkoztak, hogy a politikai véleményalkotásukban akarják korlátozni őket. Sérelmezték továbbá, hogy a követelmények betartásáról a többségi szavazat dönt a közgyűlésben, így a kisebbségben lévőkkel szemben szerintük bármi megtehető, miközben jogorvoslati lehetőséget nem ad nekik az etikai kódex.