prosEgy új kiadvány ad tippeket a helyi önkormányzatoknak és a projektgazdáknak a strukturális és kohéziós alapok és az Európai Stratégiai Beruházási Alap (EFSI) forrásainak az ötvözésében.

Egy új kiadványt tett közzé hétfőn az Európai Bizottság, ami a helyi önkormányzatoknak és a projektgazdáknak nyújt segítséget a két nagy európai szintű beruházási alap, a felzárkóztatási források és a Juncker-terv keretében létrehozott Európai Stratégiai Beruházási Alap (EFSI) forrásainak az ötvözésében.

A két beruházási alap forrásainak egyesítése nem evidencia, mivel a strukturális és kohéziós alapok az esetek többségében vissza nem térítendő támogatás (illetve kisebb részt pénzügyi eszközök), míg az EFSI kölcsönök és pénzügyi eszközök formájában járul hozzá a beruházásokhoz.

A kiadvány a két alap együttes igénybevételéből származó lehetőségek maradéktalan kihasználásában segíthet a kedvezményezett helyi önkormányzatoknak és projektgazdáknak. A brosúra áttekintést nyújt arról, hogy az EFSI és a strukturális és beruházási alapok – akár projektszinten, akár pénzügyi eszközökön, például beruházási platformon keresztül történő – együttes felhasználásában milyen kombinációk jöhetnek szóba. A kiadványt konkrét esetekből leszűrt tapasztalatok és az érdekeltektől kapott visszajelzések teszik színesebbé.

Az ESI (strukturális és beruházási alapok) és az EFSI egymást kiegészítve és megerősítve alkalmas pótlólagos beruházások mobilizálására.

A Bizottság úgy látja, hogy a két alap kombinálása különös azokban az országokban és szektorokban kínálhat előnyöket, ahol a strukturális alapok lehetőségek széles körét kínálják, és ahol az EFSI-t önmagában teljes mértékben még nem mobilizálták.

Elvileg bármilyen gazdaságilag életképes és a növekedésre potenciálisan pozitív hatást gyakorló projekt jogosult lehet a két alap egyidejű igénybevételére. A kiadvány arra bíztatja a projektgazdákat, hogy a beruházási terv keretében felállított tanácsadó központokat, vagy az Európai Beruházási Bankot (EIB) keressék meg, ha kérdésük van az alapok ötvözésével kapcsolatban.

Fontos tudnivaló, hogy a strukturális és kohéziós programok forrásait nem lehet közvetlenül az EFSI-hez átcsoportosítani. Ennek oka, hogy az EFSI által egy projektnek juttatott támogatást nem lehet nemzeti társfinanszírozásként elszámolni. Egy másik létező EIB pénzügyi eszközön (a strukturális program kölcsönön) keresztül , vagy a projektszintű beavatkozás révén ugyanakkor lehetőség van erre.

Az EU-támogatások rendszeréről, a pályázati dömpingről, illetve a közvetlen brüsszeli források lehetőségeiről egyaránt szó lesz a Portfolio március 10-i Uniós Források 2016 című konferenciáján.