penz02Összesen több mint 3,5 milliárd forinttal támogat nyolcszázharminchét települést a Belügyminisztérium az önkormányzati felzárkóztatási támogatás keretéből. Az önkormányzatok több mint harmada kapott tehát a legrosszabb helyzetűeknek járó támogatást. Ezzel tízmilliárd fölé ért a településeknek idén adott állami különjuttatás.

A támogatásra 1446 hátrányos helyzetben lévő település pályázhatott, közülük 887 önkormányzat nyújtott be pályázatot. A támogatás két célterületre használható fel. Az egyik az önfenntartó képességet segítő, önkormányzati tulajdonú, ingatlanok felújítása, átalakítása, bővítése; önfenntartást segítő gépek, kisgépek, eszközök felújítása, beszerzése; közfoglalkoztatás megvalósítását szolgáló mezőgazdasági célú beszerzés. A másik a közfoglalkoztatás keretében nem tervezett beltéri és kültéri építőanyag-szükségletek biztosítása; közfoglalkoztatás keretében nem megvalósítható szolgáltatások díja.

Két rossz lehetőség közül választhatott a Belügyminisztérium az önkormányzati támogatások kiosztásánál: vagy kevés helyre adnak nagyobb összeget, amivel őket kihúzhatják a bajból, ám a többiek végérvényesen lemaradnak, vagy majdnem mindenhova adnak annyit, ami önmagában szinte semmire sem elég – írja a vg.hu. Ebben az új ütemben 3,5 milliárd forintot kaptak a legrosszabb anyagi helyzetű települések, 2012-es összesítésben pedig már 13 milliárdnál jár az állami támogatás. Arról nincs pontos összesítés, hogy ez mekkora része annak, amennyire pályáztak, de a legtöbb helyen, különösen a kistelepüléseken 1,5-3-szoros eltérésről beszélnek.

A legtöbb támogatás, 201 millió forint Szombathelynek jutott. A második legtöbbet, 123 milliót, Komló kapta, az első kettő után pedig nincs az összesítés elején több dunántúli település. A most kiosztott felzárkózási támogatásból a legnagyobb összeget Barcs, Hajdúsámson és Salgótarján kapták meg, 36-36 millió forintot. Edelénynek ennél két forinttal kevesebbet ítéltek. Idén a felzárkózási támogatásokból egy kivételével mindenhova legalább 300 ezer forint jutott, százezernél kevesebbet pedig egy helyre sem adtak.

Súlyos gondok jele az, hogy az ország önkormányzatainak több mint harmada kaphatott eddig idén valamilyen hátrányos helyzetűeknek járó állami segítséget – írja a vg.hu. Tavaly a települések közel fele számított hátrányos helyzetűnek.

Hirdetés