borosneKözös javaslatot dolgozna ki az önkormányzati hivatalokban dolgozók fizetésének emelésére a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ), ezért egyeztetésre hívja a magyar önkormányzati érdekképviseleteket – tájékoztatta a Magyar Időket a szervezet elnöke. Boros Péterné az érintetteknek kiküldött meghívóban emlékeztetett: az elmúlt nyolc évben folyamatosan és többször kezdeményezték az önkormányzati köztisztviselők keresetének növelését.

– Az Országgyűlés a költségvetési törvény módosításával lehetővé tette, hogy az önkormányzatok – saját forrásaik terhére – növeljék a helyi illetményalapot. A Nemzetgazdasági Minisztérium hivatalos adata szerint 2017-ben az 1302 hivatalból csupán 303 helyen éltek a jogszabályi lehetőséggel, de 999 hivatalban az illetményalap 2008 óta változatlanul 38 650 forint – mutatott rá az MKKSZ elnöke.

A szakszervezeti vezető hangsúlyozta, hogy november 21-én a Közszolgálati Érdekegyeztető Fórum és november 29-én az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács ülésén több alkalommal terjesztettek elő írásos javaslatot a helyzet rendezésére. – Az ezeken a tárgyalásokon részt vevő önkormányzati érdekszövetségi képviselők minden esetben egyetértettek követeléseinkkel. Igényeink teljesítését azonban a kormányzati vezetők rendszeresen azzal az indoklással utasították el, hogy tárgyalási alapnak csak az önkormányzati érdekszövetségek közös javaslatát fogadják el – fejtette ki Boros Péterné. Ezért az MKKSZ elnöke arra kéri az érdekképviseleti vezetőket, tegyenek meg együtt mindent az egyeztetett közös javaslat megalkotásáért. Ismeretes: a szakszervezet azt követeli, hogy január 1-jével 60 ezer forintra emelkedjen a kilenc éve változatlanul 38 650 forintos illetményalap.

Fontosnak tartják azt is, hogy a közigazgatás napját foglalják törvénybe. A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) szerint pedig a tisztviselőnként bruttó 4,58 millió forintos éves „fejpénzt” kellene több lépcsőben megemelni. Schmidt Jenő, a TÖOSZ elnöke úgy érvelt, hogy ez a javaslat szerinte összhangban van a szakszervezet sztrájkkövetelésében foglaltakkal, ugyanakkor beleilleszthető az önkormányzati autonómiát nem bántó finanszírozási rendszerbe.

Hirdetés