gemesigyAz önkormányzatok többletköltsége a rezsiárak emelkedése miatt összesen nagyjából 600 milliárd forinttal nőtt, a kormány a költségvetésből 144 milliárd forinttal kompenzálja őket – mondta Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) elnöke, aki a 32 ezer lakosú Gödöllő polgármestere is.

Jelen állás szerint így 76 milliárd forintnak tudjuk most a sorsát, tehát lennie kell még 68 milliárd forintnak, amit később osztanak ki – írja az rtl.hu.

Hétfőn derült ki, hogy a Miniszterelnökség összesen 44 milliárd forintot oszt ki 138 város, illetve 17 fővárosi kerület között. A fideszes vezetésű Debrecen kapja a legnagyobb rezsitámogatást, hat ellenzéki vezetésű kerületnek pedig egy fillér sem jut. A vidéki ellenzéki vezetésű nagyvárosok közül Miskolcnak 1,24 milliárd, Szegednek csaknem 1,3 milliárd, Dunaújvárosnak 649 millió, Pécsnek 1,04 milliárd forint támogatást ítéltek meg.

A mostani döntés egyik vesztese Székesfehérvár, amelyik csak 237 millió forintot kap. Cser-Palkovics András, város fideszes polgármestere szerint „az önkormányzatoknak juttatott támogatás mértékének megállapítása teljességgel mellőzte a politikai hovatartozás mérlegelését”.

Gémesi György szerint azonban ez nem teljesen így van, Hódmezővásárhely (ahol az ellenzék miniszterelnök-jelöltje, Márki-Zay Péter a polgármester) és Budaörs kihagyása a támogatottak közül szembeszökő. Hódmezővásárhely ráadásul komoly bajban van, tehát Gémesi szerint egyértelműen politikai szempont alapján dönthettek.

Gémesi szerint a Fideszen belüli érdekérvényesítési képesség is szerepet játszhatott a pénzek odaítélésekor.

Gödöllő városa 86 millió forintot kapott – aminek egyébként örülnek –, ez a többletigényük 25 százaléka. Gémesi azt is elmondta, miközben döntöttek a város 86 milliós rezsitámogatásáról, a kormány 75 millió forintot elvont a közétkeztetésből, mindezt ráadásul év közben. Tehát a kormány az egyik kezével adott, a másikkal meg elvett – tette hozzá.

Az is rontja az önkormányzatok helyzetét, hogy az idén is be kell fizetniük az országos büdzsébe 240 milliárd forintot szolidaritási adóként, miközben a teljes önkormányzati szektornak 550 milliárd forintot adnak a feladatainak ellátására – mondta a MÖSZ elnöke. Gödöllő esetében ez 905 millió forint lesz, amit lehetetlen kigazdálkodni.