unios_penzPest megye önkormányzata megegyezett a 2020-ig tartó időszak területfejlesztési koncepciójáról a térségben működő kereskedelmi és iparkamarával. A területfejlesztési pénzek felhasználásánál figyelembe veszik, hogy az előzetes elképzelésekkel szemben 2020-ig biztosan nem válhat külön Budapest és Pest megye – írja a hvg.hu.

A koncepció összeállításába a megye lakosságának minél szélesebb körét igyekeznek bevonni, és ehhez nem elég, ha kistérségi fórumokat szerveznek, hanem a különböző korú és foglalkozású embereket tömörítő szervezeteket is külön-külön meg kell nyerniük – mondta Ambrus András, a megyeháza hivatalának sajtófőnöke.

Tájékoztatása szerint a fővárosi önkormányzattal és a megyei civil szervezetek többségével már megegyeztek a koncepció főbb részleteiben, legutóbb pedig a Pest Megyei és Érd Megyei Jogú Városi Kereskedelmi és Iparkamarával írtak alá stratégiai megállapodást. Eszerint a készülő koncepció egyik alappillére lesz, hogy az EU-s források 60 százalékát gazdaságfejlesztésre kell fordítani, korábban ez az arány csak 15 százalék volt. A tervek szerint több pénzt fordítanak majd például szakképzésre, felnőttképzésre, és megkönnyítik a szakmai-munkahelyi gyakorlat megszerzését is.

A sajtófőnök hozzátette: a területfejlesztési pénzek felhasználásánál figyelembe veszik, hogy az előzetes elképzelésekkel szemben 2020-ig biztosan nem válhat külön Budapest és Pest megye. Változik viszont az uniós források elosztási szisztémája: eddig a nyolc régió számára külön-külön írták ki az operatív programokat, ezután viszont csak kétfelé "megy a pénz". Budapest és Pest megye a versenyképességi operatív program (VEKOP), míg a többi megye a területi operatív program (TOP) keretén belül hívhat le összegeket.

A megyeháza további együttműködési szerződések aláírását tervezi, és folytatják a területfejlesztési koncepcióról szóló kistérségi fórumokat is, a tervezetet június 13-áig Aszódra, Gyálra, Nagykovácsiba, Érdre, Vecsésre, Ceglédre és Dunakeszire viszi el az önkormányzat.

A dokumentum végleges változatáról várhatóan augusztusban dönt a közgyűlés – közölte Ambrus András.