kovacs zoltan kozigazgatasA magyar gazdaság megerősödése az alapja annak, hogy sor kerülhet állami rezsicsökkentésre és a kormányhivatali dolgozók béremelésére. Az önkormányzatok saját hatáskörben dönthetnek a béremelésről, ez sok helyen már megtörtént.

Az állami rezsicsökkentés intézkedéseivel több társadalmi csoportot is megcéloztak – közölte a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára, Kovács Zoltán (képünkön). Egyes közigazgatási hatósági eljárások díjának megszüntetésével idén 12 milliárd forint megtakarítás érhető el, ebből kétmilliárdot a vállalkozások, tízmilliárd forintot pedig az állampolgárok spórolnak meg.

Tavaly és idén is konzultációt folytattak az emberekkel az állami rezsicsökkentésről, és 2015-ben 390 ezren, idén pedig 250 ezren töltötték ki önkéntesen a kérdőíveket. Az állampolgárok javaslatai visszaköszönnek a jogszabályalkotásban. Az állami rezsicsökkentés következő fejezetéről szóló javaslatot már benyújtották a parlamentben, és ha jövőre az országgyűlés elfogadja, újabb, mintegy kétmilliárd forintos megtakarítás lesz elérhető. A gépjárművekkel kapcsolatban külön csomag készül.

Január 1-jétől béremelés lesz a kormányhivatalok megyei szintjén foglalkoztatottaknál – jelentette be az államtitkár –, átlagosan 30 százalékkal nő a fizetésük. Idén júliusban a járási hivatalokban volt béremelés – emlékeztetett. Az önkormányzatok saját hatáskörben dönthetnek a béremelésről, a bérek eltérítéséről, és eddig csak a nagyon kis településeken nem került sor erre, a városokban általában már megtörtént. A polgármesterek bérét pedig most rendezték.