almasykastelyavatasA gyulai Almásy-kastély átadásának alkalmából mondott ünnepi beszédében a Miniszterelnökséget vezető miniszter arról is szólt, hogy elégtételt kell kapniuk a keleti megyéknek, amiért az elmúlt száz évben nem fordítottak rájuk kellő figyelmet.

2010 óta az Orbán-kormány, elődeivel ellentétben, nemcsak nyugatra, hanem keletre is tekint – mondta Lázár János. Kitért arra, néhány héten belül megszületik a döntés arról, hogy Békéscsabát és Kecskemétet négysávos autóút kösse össze, a tervek szerint még az idén megkezdik a beruházást: „ezzel Békés megye legalább az M5-ös autópályához tudna csatlakozni”.

A miniszter szerint a gyulai városvezetés számos alkalommal tudta bizonyítani, hogy érdemes a kormány támogatására, ezt példázza a gyulai húsipar megmentése és az Almásy-kastély felújítása. „Ma Gyula nagyon fontos centruma az országnak, jó példa és bizonyíték arra, hogy az ország keleti részén is lehet sikereket elérni, lehet polgári életminőséget létrehozni” – jelentette ki. Majd felidézte, hogy annak idején az ország 150 évig szenvedett attól, hogy az iszlám uralkodott itt, de „nem vágyunk újabb 150 évre”.

Azzal folytatta, hogy az első világháború után lett Békés az „ország közepéből” határmegye, és a határvédelem fontosságát „az elmúlt egy évben is láthattuk”. Utalt arra is, hogy az 1848-49-es forradalom és szabadságharc idején Gyulán tette le több száz katona és honvédtiszt a fegyvert, „a haza ügyének tehát számos pontja köthető ide”.

Lázár János reményét fejezte ki, hogy a rekonstruált Almásy-kastély nosztalgiát ébreszt a „fényes” 18. század iránt az emberekben, majd arról is szólt, hogy a kastélyt az ötvenes években államosították, és azokról az évekről, amelyek a múlt eltörlését ígérték, kiderült, zsákutcát jelentenek. Felidézte, hogy az Almásy-Wenckheim családok egykoron fontos karitatív szerepet játszottak a megye életében, szociális intézményeket alapítottak. Felhívta az „újgazdagok” figyelmét arra, hogy „bőségesen tanulhatnak” e családoktól.

Emlékeztette közönségét arra, hogy az első Orbán-kormány a gyulai vár felújításához adott támogatást a városnak, a második pedig az Almásy-kastély rekonstrukcióját támogatta. Ígéretet tett arra, hogy tolmácsolja Orbán Viktornak a gyulai városvezetés további fejlesztésről szóló terveit.

Görgényi Ernő (Fidesz) polgármester köszöntőjében rögtön el is mondta, hogy a városnak további nagyszabású tervei vannak, szeretnék megvalósítani a vár körül az úgynevezett Szigeterőd-projektet, amelyhez kormányzati támogatást várnak. Az elmúlt öt évben 28 milliárd forintos beruházás valósult meg a fürdővárosban a kormány segítségével. Megemlítette a Gyulahús Kft. megalakulását és a Várfürdő fejlesztését, hozzátéve: ezek bizonyíthatóan „minimum önfenntartóak, de inkább nyereséget hoznak, és a beruházások az átadásuk után is sikertörténetek”.

Az Almásy-kastély felújításáról szólva elmondta: magyarországi viszonylatban páratlan turisztikai attrakció jött létre, különleges, élményközpontú intézményt szerettek volna kialakítani, ami további lendületet adhat a 2012 óta folyamatosan növekvő turizmusnak. A mintegy két évig tartó beruházásra három ütemben összesen 2,4 milliárd forint európai uniós támogatást nyert el a város, és azzal 23 új munkahelyet teremtettek.

Hirdetés