kaposvar foterA népszavazásról szóló törvény alapján a kaposvári képviselő-testületnek el kell rendelnie a helyi népszavazást a gumihulladék-feldolgozó ügyében - foglalt állást a Nemzeti Választási Bizottság. A kaposvári jegyző fordult a bizottsághoz, és iránymutatást kért a kérdésben.

Mint azt mi is megírtuk, Kaposvár polgármestere, Szita Károly április elsején jelentette be, hogy a városban 2018-ra gumihulladék-feldolgozó üzemet épít a Homatech Recycling Zrt. A terv megosztotta a lakosságot. Az MSZP kaposvári elnöke, Pintér Attila helyi népszavazás kiírását kezdeményezte az ügyben, és az ellenzéki pártok a civilek támogatásával össze is gyűjtöttek több mint 18 ezer aláírást. Ez a szám meghaladta a népszavazás kiírásához szükséges mennyiséget. A beruházó vállalat tulajdonosa ezek után jelezte, a népszavazási kezdeményezés támogatottsága miatt nem kívánják megépíteni az ipari létesítményt Kaposváron, a gumihulladék-feldolgozónak szánt terület értékesítéséről szóló szerződést a felek július 21-én fel is bontották.

A jegyző a Nemzeti Választási Bizottság iránymutatása iránti kérelmében arra volt kíváncsi, hogy a képviselő-testület jogosult-e a szerződésbontás mint lényeges változás vizsgálatára, vagyis el kell-e rendelnie ennek ellenére a népszavazást. A jegyző szerint a közpénzekkel felelős gazdálkodás is indokolja, hogy ne tartsák meg a helyi népszavazást.

A Nemzeti Választási Bizottság elnöke, Patyi András, aki a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora is, az ülésen jelezte: nem tartja indokoltnak az iránymutatás kiadását. Mint mondta, a képviselő-testület nem választási szerv, márpedig a Nemzeti Választási Bizottság csak választási szerveknek adhat ki iránymutatást. Az elnök arra is hivatkozott, hogy a kérdés nem szabályozatlan, a népszavazásról szóló törvény szerint a képviselő-testületnek ki kell írnia a helyi népszavazást, amennyiben összegyűlt a kellő számú aláírás.

Ugyanakkor, hasonlóan az országos népszavazáshoz – folytatta gondolatmenetét Patyi András –, amennyiben a kérdés hitelesítése és a népszavazás elrendelése között olyan lényeges változás következett be, amely a népszavazást okafogyottá teszi, a bíróság jogosult a megváltozott körülményeket értékelni és dönteni arról, megtartható-e a népszavazás. Az MSZP delegáltja, Litresits András a vitában erre azt mondta, a képviselő-testületnek mindenképpen el kell rendelnie a népszavazást, és „találni kell egy jólelkű kaposvári állampolgárt”, aki megtámadja a képviselő-testület határozatát, hogy a Kaposvári Törvényszék értékelhesse a megváltozott körülményeket.

A Nemzeti Választási Bizottság ezek alapján egyhangúlag úgy döntött, hogy nem ad ki iránymutatást a kérdésben.