hoHódmezővásárhely után Sárospatak: ötszázmilliós beruházásért már eddig egymilliárdot fizetett ki a város az E-Starnak – írja a Népszabadság.

 

Hamar rájöttünk, hogy nem megtakarítunk, hanem ráfizetünk – állítják a tőzsdén jegyzett E-Star Nyrt.-vel konfliktusba került önkormányzatok, amelyek szerint a szerződés megkötésekor nagyon ígéretesnek tűntek azok az energiamegtakarítási beruházások, amelyeket az E-Star Nyrt. jogelődjével, az RFV Nyrt.-vel kötöttek, ám azóta sem tudnak szabadulni az aláírt, de kellően át nem gondolt szerződések fogságából. Több helyen a költségvetés összeomlásával fenyeget a kialakult helyzet.

– Az E-Star Nyrt. jogelődje, az RFV Nyrt. úgynevezett esco típusú energetikai beruházást ígért – mondta el érdeklődésünkre Göbl Vilmos, a hódmezővásárhelyi önkormányzat szóvivője. Ennek lényege, hogy a város hosszú futamidejű bérleti szerződésben törleszti a beruházónak a megvalósított korszerűsítéseket, mégpedig úgy, hogy a mindenkori megtakarításnak ki kell adnia az éppen aktuális törlesztőrészletet. Hódmezővásárhelyen kimutatták, hogy a megtakarítás messze nem fedezi az RFV, majd E-Star néven működő cég által követelt díjat. Az önkormányzat számításai szerint évente körülbelül 40 millió forintot fizetett rá a szerződésre a város. Az ígéretek szerint mintegy 130 millió forint értékű fűtéskorszerűsítési beruházást valósított volna meg az E-Star jogelődje. Az önkormányzat által végzett felmérés szerint azonban a ténylegesen megvalósult beruházás értéke a 80 milliót is alig érte el. Nem valósult meg a környezetbarát energiaforrások felhasználása: döntően gázkazánokat és hozzájuk kapcsolódó vezetékeket vásároltak.

A vásárhelyieknek más településekről is megerősítették, amit maguk is tapasztaltak: az E-Star másutt is jóval nagyobb értékű beruházásokról beszélt, mint amilyet valójában megvalósított. A megtakarítás azért lett kisebb, mint amekkorát ígértek, mert üzemeltetőként az E-Starhoz került a működéshez szükséges gázkapacitási jog, amit gázkvótának is neveznek. Vagyis: egyik oldalról az E-Star valósította meg a fogyasztáscsökkentő beruházást, a másik oldalról azonban ő vásárolta a földgázt, és adta azt úgy tovább a városnak, hogy kérésre sem volt hajlandó a tényleges gázfelhasználásra vonatkozó adatokat mellékelni a számlákhoz.

A hódmezővásárhelyi önkormányzat már 2009-ben felbontotta a hőszolgáltatásra kötött szerződést az E-Starral. Az önkormányzat ezzel vissza akarta szerezni a gázkvótát – ez azonban nem sikerült neki. Ahhoz, hogy a város más szállítótól szerezze be a gázt, az kellett volna, hogy az E-Star visszaadja a gázkvótát. A vásárhelyi önkormányzat szerint a cég nem járult hozzá, hogy az önkormányzat más energiaszolgáltatóval kössön szállítási szerződést. A város, mivel máshonnan nem kapott gázt, az E-Star által visszatartott kvótára vásárolható gázt használta – ahogyan azt tegnap a cég is állította.

A sárospataki önkormányzatnál 500 millió forint értékű beruházást valósított meg az E-Star Nyrt. elődje, az RFV Nyrt. Öt év alatt a beruházási összeg dupláját, 1 milliárd forintot fizetett ki a cégnek a város. A 25 évesről 15 évesre módosított szerződésből hátravan még tíz esztendő. Ha nem sikerül a feltételeken változtatni, abba belerokkan Sárospatak költségvetése – mondta el a Népszabadságnak Aros János polgármester.

Sárospatak 2007-ben kötött szerződést az RFV-vel. Akkor nagyon vonzónak tűnt az ajánlat, mert az önkormányzatnak semennyi önrészt nem kellett vállalnia. Az eredeti szerződés az intézményi hőszolgáltatásra, a távhőszolgáltatásra, a közétkeztetésre és a közvilágításra szólt – az egyes üzletágakra külön feltételeket tartalmazott. Az volt a lényege, hogy korszerűsítik és takarékosabbá teszik ezeket a szolgáltatásokat, a megtakarításokból pedig vissza lehet fizetni az RFV által felvett – az önkormányzat által 500 millió forintra becsült – hitelt.

Nagyon hamar kiderült azonban, hogy az új rendszer a korábbinál is sokkal többe kerül az önkormányzatnak. A közétkeztetést már 2009-ben visszavásárolták. Az RFV a szerződésben minden üzletágra úgynevezett megváltási árat kötött ki. Sárospatak városa 160 millió forintért kényszerült „megváltani” a közétkeztetést – ezt a pénzt korábbi kötvénykibocsátásból fedezték. Aros János szerint így is jobban jártak, mert ha nem ezt teszik, akkor évi 40-60 millió forint szolgáltatási díjat kellene fizetniük csak a közétkeztetés üzemeltetéséért.

A sárospataki képviselő-testület szerint a jelenleg érvényes szerződés a város érdekeivel ellentétes. A testület úgy döntött: ha nem sikerül megegyezni az E-Starral, hogy a város számára is megfelelő módon átalakítsák a szerződést, akkor azt bírósági úton támadják meg. Aros reméli, hogy sikerül megegyezni, és rendezni a viszonyokat – ebben az esetben folytatják az együttműködést. Ugyanakkor a napokban egyeztetnek minden önkormányzattal, amelynek hasonló jogvitája van az E-Star Nyrt.-vel.

Hirdetés