schmidt_jenoCsődbe ment Vizsoly is. Rövid időn belül más településekre is sor kerül – jövendöli a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke. Időközben elkészült a részletes szabályok tervezete, amelyek alapján az adósságrendezési eljárás alatt álló önkormányzatok folytathatják - elsősorban uniós támogatású - beruházásaikat.

Vizsoly önkormányzata ellen is megindult az adósságrendezési eljárás. A Cégközlönyben megjelent határozat szerint a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság indította meg. Kiderül az is, hogy a döntés július 4-én emelkedett jogerőre, az adósságrendezési eljárás megindítására irányuló kérelem benyújtásának időpontja pedig az előző év novemberében volt. A csődbe ment önkormányzat számára a Mátraholding Zrt.-t jelölték ki pénzügyi gondnokként

Még ebben az évben csődöt jelenthet több önkormányzat, a települések eladósodása 2006-tól gyorsult fel, szinte törvényszerű volt, hogy az állami apanázs csökkenése miatt a fejlesztési költségekből finanszírozzák magukat – mondta a Kossuth rádióban Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke, aki annak kapcsán szólalt meg, hogy hétfőn Heves városa jelentett csődöt.

Most a körzetközponti feladatokat ellátó, más településeknek is szolgáltató települések vannak a legnagyobb veszélyben, mert az ottani támogatások minimálisra csökkentek – mondta még Schmidt Jenő, aki maga is hivatalban lévő polgármester Tabon, valamint kormánypárti képviselő az országgyűlésben, és úgy látja, a pénzforrások minden oldalról elzáródtak, már több város is „menthetetlen”.

A kormány honlapján ugyanakkor olvasható a rendelettervezet, amelynek alapján az adósságrendezési eljárás alatt álló önkormányzatok folytathatják - elsősorban uniós támogatású - beruházásaikat. A parlament által tavaly nyáron elfogadott törvénymódosításhoz kapcsolódóan az adósságrendezés megindításának időpontjától annak lezárásáig a miniszter egyedi döntése alapján beruházási kiadások is teljesíthetők, különös tekintettel az európai uniós támogatással megvalósuló beruházásokra. A reorganizációs tervben szerepelhetnek a miniszter egyedi döntése alapján engedélyezett beruházások. A módosítás célja az, hogy az önkormányzatoknak ne kelljen visszafizetniük az elnyert támogatásokat.

A rendelet tervezete szerint az önkormányzatnak külön kell kérnie a minisztertől a beruházás folytatásának engedélyezését. A kérelemben be kell mutatni a pályázati támogatási szerződést, továbbá a megvalósulás pénzügyi ütemezését is. A pénzügyi gondnoknak pedig arról kell nyilatkoznia, hogy a projekt finanszírozása a válság költségvetésben biztosított. A tervezet szerint, amelyben a hatályba lépés valószínűsített időpontja augusztus elseje, engedélyezik azt is, hogy az önkormányzat beruházási támogatásra pályázzon. Ilyenkor a pályázati dokumentációt kell beadni a miniszternek.

Hirdetés