hosegSok százezres, akár többmilliós kiadásaik vannak az önkormányzatoknak a folyamatos hőségben. A településeknek többletfeladataik is adódnak a kánikulában, kiemelten oda kell figyelni az idősekre, a közfoglalkoztatottakra és az állatállományra is.

A fővárosban több tíz millió forintra tehető a hőség miatti pluszkiadás.

Az önkormányzati hivatalokban, ügyfélterekben, ahol van, légkondicionáló berendezések hűtik a kánikulai levegőt. A Fővárosi Közterület-fenntartó Nonprofit Zrt. munkagépei folyamatosan locsolják a budapesti közúthálózatot, és a BKV Zrt. megrendelésére a villamossíneket. A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. kezelésében lévő strandok pénztáraihoz ingyenesen használható ásványvíz-automatákat helyeztek ki.
A Főkert Nonprofit Zrt. a kezelésében lévő valamennyi ivókút működését intenzíven figyeli, és rongálás esetén igyekszik mihamarabb megoldani a műszaki problémát. A Fővárosi Vízművek Zrt. a hőségriadó ideje alatt reggel 10 órától este 18 óráig mobil egységekből hűtött zacskós vizet oszt a Deák téren.

A kőszegi polgármesteri hivatal épülete nem klimatizált, mert egy régi, műemlék ingatlanról van szó, ami az átlagosnál hűvösebb – jelezte Básthy Béla. Az alpolgármester elmondta: több intézményük viszont klimatizált, így azokban az épületekben komoly költségekre számítanak. – A hőség miatt napközben a turisták is inkább a fürdőhelyeken vannak. Nálunk viszont a belváros a fő vonzerő, ahol csak este élénkül meg az élet – hangsúlyozta. Beszámolt arról is: a kánikula miatt a gondozási központnak megszaporodtak a teendői. Kőszegen nem szüntették meg a köztéri kutakat, városszerte tucatnyinál lehet felfrissülni vagy vizet inni.

A Pest megyei Dömsöd polgármesteri hivatala szintén nem klimatizált. – Mi meglehetősen szegény település vagyunk, így nem telik rá – közölte a polgármester. Bencze István hangsúlyozta: ilyen időben a családsegítő szolgálatuk többször látogatja az idős embereket. – Át kellett szervezni a közfoglalkoztatottak beosztását is. Az emberek reggel hatra járnak dolgozni, egy részük délután kettőkor fejezi be a munkát, míg mások este végeznek, de a délutáni hőségben nem dolgoznak. A munkavégzés alatt rengeteg ásványvizet adunk nekik, ami sokba kerül, de szükségük van a folyadékra. A lakosság az utcai közkifolyókból juthat hozzá a vízhez.
A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Tiszatényő polgármesteri hivatalában két helyiség is klimatizált, de a készülékek működtetése óriási kiadást jelent az önkormányzatnak. Az alkalmazottakat igyekeznek ebben a két helyiségben elhelyezni, többeket viszont szabadságra küldenek. – Sokat költünk a konyhánkra is, az ottani klíma- és szellőztetőberendezések üzemeltetése tetemes összeget emészt fel – emelte ki Tiszatényő polgármestere. Kazinczi István beszélt arról is, hogy a közfoglalkoztatás fenntartása is költséges, mert az embereket, akik jellemzően kora reggel és este dolgoznak, védőitallal kell ellátni. – Csaknem száz szarvasmarhánk, több mint ötszáz sertésünk és legalább ötezer baromfink van. Az állomány miatt szellőztetőberendezéseket kellett vásárolnunk, mert az állatok nem adtak tejet, állt a tejüzem is – mondta Kazinczi, aki szerint a hőség miatt milliós, előre nem kalkulált többletkiadásaik vannak.

(napigazdasag.hu)

Hirdetés