gallo istvanneMég az idén ötvenezer forintos béren kívüli juttatásban részesülnek a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ alkalmazásában álló, az oktató-nevelő munkát közvetlenül segítő munkatársak. Ezt is tartalmazza az a megállapodás, amelyet hétfőn írt alá az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a pedagógusok sztrájkbizottsága.

Az Emmi, a Klik és a pedagógusok sztrájkbizottságát alkotó három szakszervezet - a Pedagógusok Szakszervezete, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet, valamint az Oktatási Vezetők Szakszervezete - által hétfőn aláírt megálllapodás tizenegy pontban rögzíti a részleteket. A dokumentumot az Emmi képviseletében Czunyiné Bertalan Judit közoktatási államtitkár, a Klik nevében Hanesz József, az intézmény elnöke és a három szakszervezeti vezető látta el kézjegyével.

A béren kívüli juttatást két részletben, szeptember 15-én és november 30-án kapják meg az érintett munkavállalók - jelentette be Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke. Örömét fejezte ki, hogy erről a juttatásról meg tudtak állapodni, ez a kifizetés azonban „nagyon pici kompenzálás”, mivel ezek a kollégák évek óta semmilyen béren kívüli juttatásban nem részesültek. „Ez csak tűzoltás” – jegyezte meg a szakszervezeti elnök.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a megállapodás záradékában rögzítette, hogy amikor a minisztérium július 1-jével átadja a szakképző iskolákat a Nemzetgazdasági Minisztériumnak, az átkerülő dolgozóknak is ki kell fizetni a béren kívüli juttatást. A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke sajnálatát fejezte ki, hogy ez a juttatási forma nem vonatkozik az óvodákban dolgozókra, és azokra sem, akiknek az önkormányzat a munkaadójuk. Ezzel kapcsolatban jelezte, a belügyminiszterhez fordultak, tőle kérve támogatást az önkormányzatoknak ahhoz, hogy a náluk alkalmazásban lévők is részesülhessenek a szóban forgó juttatásban. De nemleges választ kaptak. A szakszervezeti elnök megjegyezte: nem tud elképzelni olyan költségvetést, ahol ne lehetne átcsoportosítani „egy kis pénzt” erre.

Galló Istvánné szerint a pedagógus életpályamodellről és a köznevelés fejlesztéséről folyamatosan beszélni kell, de nem lehet figyelmen kívül hagyni az őket közvetlenül segítő munkatársakat sem. A szakszervezeti elnök beszélt arról is: a hétfőn aláírt megállapodás rögzíti azt is, hogy az Emmi vállalja, áttekinti és pontosítja a pedagógusok intézményi benntartózkodásának szabályait, és vállalja, hogy az üres álláshelyeket be fogják tölteni. Galló Istvánné ezzel kapcsolatban jogosnak nevezte a pedagógusok panaszát, hogy kénytelenek akár 26 órában is tanítani, mert az üres álláshelyek gondját helyettesítéssel próbálják megoldani. Megállapodtak abban, hogy közösen áttekintik a pedagógusok minősítésének szabályait is - mondta az elnök.

A 2014/2015-ös tanévet értékelve elmondta, a viszonylag nyugodt tanévkezdésre rányomta a bélyegét a kísérleti tankönyvek pedagógusok és szülők által is kifogásolt minősége és tartalma. A Klik működésére a pénzhiány volt jellemző, és a jövő évi költségvetési tervezet előirányzatában is azt látják, hogy a Klik nem tud majd megfelelni az elvárásoknak, a pénzhiány miatt nem lesz képes ellátni az alapfeladatát. A szakszervezeti elnök hozzátette: soha nem támogatták a központosítást, ugyanakkor egyetértettek abban, hogy a köznevelési rendszerben szükségesek a korrekciók. Az elmúlt két év azonban bebizonyította, hogy a Klik eleget tudna tenni feladatának, ha ahhoz megfelelő forrást rendelnének.

A tanév végén is sok a bizonytalanság Galló Istvánné szerint, hiszen a szakképzés átalakításával kapcsolatban sem látnak még tisztán. Az tény, hogy negyven szakközép-, szakiskola és vegyes iskola átkerül az NGM-hez július 1-jétől, a részleteket tartalmazó kormányrendelet azonban még nem jelent meg. Nem lehet például tudni, hogy az NGM által kialakított, úgynevezett fenntartói centrumok milyen jog- és hatáskörrel működnek majd.