tenyi istvan01Mind a huszonnégy, brókerbotrányban érintett önkormányzat gazdálkodása miatt feljelentést tett Tényi István – derül ki a fideszes önkormányzati politikus tanúvallomásából. Tényi Istvánt Vecsés 200 milliós befektetése kapcsán hallgatta meg tanúként a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság.

A kihallgatásáról készült jegyzőkönyvet az érintett a nyilvánosság rendelkezésére bocsátotta. Mint a tanúvallomásban elhangzott, Tényi István április 23-án 24 önkormányzat, köztük Vecsés gazdálkodása miatt fordult a Legfőbb Ügyészséghez. A politikus közölte, Fót városának befektetése ügyében nyomozást rendeltek el, több város esetében pedig feljelentés-kiegészítés van folyamatban.

Tényi szerint az önkormányzatok az Alaptörvényt és a nemzeti vagyonról szóló törvényt is megsértették, amikor a brókerbotrányban érintett cégeken keresztül vásároltak államkötvényt. Vecsés Quaestornál történt 200 milliós államkötvény-vásárlása kapcsán a politikus azt mondta, álláspontja szerint a Quaestor Befektetési Zrt. „minősített többségű befolyást biztosító részvényeinek a tulajdonosa a Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Zrt.”, melynek ugyanilyen minősített többségű befolyással bíró részvényese egy liechtensteini cég, „amelynek a tulajdonosi szerkezete ismereteim szerint átláthatatlan”.

Mint közölte, a törvények alapján „nem lehet szerződést kötni olyan szervezettel, amelynek a tulajdonosi szerkezete, valamint a felépítése nem transzparens (átlátható), és pont a nemzeti vagyonról szóló törvény vezette be 2011-ben az úgynevezett átlátható szervezet fogalmát”, ezért „nemcsak a Vecsési Önkormányzat, hanem a 24 önkormányzat semelyike sem volt jogosult ilyen szerződést kötni, nem véletlenül rendeltek el átfogó vizsgálatot az esetükben”.

Az érintett 24 helyi önkormányzat listája az atv.hu-n olvasható >>