hintaA 32 kistelepülés többségének tavalyi évről áthúzódott adósságkonszolidációja is lassan rendeződik, az ötezer feletti települések esetében már csak a technikai kérdésekről egyeztetnek a felek – írja a Világgazdaság.

A kormány mintegy 10,4 milliárd forintot fizetett ki annak a 14, ötezer fő alatti településnek, amelyek tavaly nem részesültek teljes adósságkonszolidációban – közölte lapunkkal a Belügyminisztérium.

A májusi kifizetéssel így ezeknek az önkormányzatoknak adósságátvállalásuk is véget ért. A tavaly októberben meghirdetett adósságkonszolidáció a kistelepülések döntő többségénél (32 kivételével) a tavalyi év végével már lezárult. Az ötezer fő alatti településeknél az állam összesen 1710 település 3848 darab szerződésből eredő, 74 milliárd forint összegű adósságát vállalta át teljesen. A nagyobb településeknél 277 önkormányzat 2012. december 31-i adósságállományából, 1032,4 milliárd forintból összesen 610,3 milliárd forintot vállal át az állam június 28-ig.

A Belügyminisztérium lapunkkal közölte, hogy már csak a technikai lebonyolítással kapcsolatos kérdésekben egyeztetnek az érintett felekkel. A már említett 14 település esetében azért döntöttek külön eljárásban, mert az egy főre jutó adósságállományuk igen magas volt (200 ezer forint feletti), valamint olyan célokra vállaltak külön terheket, amelyek során a megvalósuló beruházás jövedelemtermelő, vagy nem szolgálja az önkormányzati kötelező feladatok ellátását.

Kilenc település adósságát végül teljes egészében átvállalta az állam. Aba, Bükkszék és Poroszló adósságának hatvan, Harkányénak hetven, Alsómocsoládnak nyolcvan százalékát konszolidálták. A tartozás forint és deviza alapú banki hitelekből (főként a fürdő megvásárlására vették fel), nem banki kölcsönökből, szállítói hitelekből áll és a fürdő 150 milliós tartozását is magában foglalja A legjobban eladósodott Baranya megyei Harkánynak így 4,55 milliárdról 1,365 milliárdra csökkent az adóssága. Az önkormányzat tartozása forint és deviza alapú banki hitelekből, amit főleg a helyi fürdő megvásárlására vettek fel, nem banki kölcsönökből, szállítói hitelekből áll, de benne van a fürdő 150 milliós tartozása is. Más településeknek is a fürdő vagy a kötvénykibocsátás volt a végzete.

A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Cserkeszőlőn a fürdő felújítására bocsátottak ki kötvényt, amelyből végül 800 milliós adósság keletkezett. A Heves megyei Bükkszéken több száz milliós hitelt vettek fel a fürdőépítéshez. A Békés megyei Szabadkígyós kötvényeket bocsátott ki a Wenckheim-kastély felújítására, az épületből azonban kivonult a középiskola, s átvették a műemlék működtetését. A Győr-Moson-Sopron megyei Fertődön is több száz milliós értékben bocsátottak ki kötvényt előnytelenebb feltételű hitelek kiváltására, a Haydn sétány, parkolók, utak, járdák megépítésére, felújítására használták fel. A Veszprém megyei Balatonfűzfőn a strandot és a sportszállót akarták fejleszteni hasonló módon.

A kistelepülések között 18 olyan önkormányzat is volt, amely 2012. december 12-én adósságrendezés alatt állt, s így nem részesült adósságkonszolidációban. Ezek közül azóta 6 esetében zárult le az adósságrendezési eljárás. Egy esetben vagyonfelosztással ért véget az eljárás, így itt nem maradt fenn olyan adósság, melyet az állam konszolidálhatott volna. Két település esetén egyezségi megállapodással zárult az eljárás, de itt sem maradt fenn konszolidációba vonható adósságelem, így ezek az önkormányzatok sem kaptak törlesztési célú támogatást. Három településnél az adósságrendezési eljárás lezárulta után az állam kifizette az önkormányzatok banktartozásait, összesen mintegy 680 millió forint értékben.

Hirdetés