kretaTavaly év elején tanév közben vette át a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) az önkormányzatoktól az oktatási intézményeket, a tervezésnél nyilván nem volt ismert minden olyan körülmény, ami egy költségvetést megalapoz – nyilatkozta lapunknak a köznevelésért felelős államtitkár.

Czunyiné Bertalan Judit szerint ezért volt szükség nemrég egy 19,7 milliárd forintos költségvetési átcsoportosításra a Klik számára. Az államtitkár emlékeztetett, csak a második költségvetési évben lehetett látni már egy teljes tanév gazdálkodását, ekkor kerültek felszínre olyan problémák, amelyek még a korábbi, sokfenntartós (az önkormányzatoknál például társulási, kistérségi, többcélú társulások) formációból eredtek. Hiányok keletkeztek a bevételi, a forrás és a kiadási oldalon ezek pótlására volt szükség. „Az iskolák megkapták a működésre szükséges pénzt” – hangoztatta.

írásbeli kérdésében kifejtette, a költségvetés eredetileg 500 milliárd forintot biztosított 2014-ben a Klik működésére, ami nem volt elégséges. A Magyar Liberális Párt vezetője arra emlékeztetett, hogy a kormány rendelkezett a Klik kiadásainak felülvizsgálatáról is, október végéig az emberi erőforrások miniszterének október közepéig javaslatot kell tennie a fenntartó működéséhez szükséges további forrás biztosításához a már említett közel 20 milliárdos tétel mellett.

Rétvári Bence, az Emmi parlamenti államtitkára válaszában közölte: a 2013. évi költségvetési modellezéshez még 2011-es önkormányzati beszámolók és 2012-es támogatási előirányzatok álltak rendelkezésre, a Klik számos adósságot, számlát vett át az önkormányzatoktól. Balog Zoltán tárcavezető azt nyilatkozta, hogy Kliknél beszállítói tartozások is keletkezhettek.

A költségvetésből egyébként egy 551 millió forintos tételt a hit- és erkölcstan, tankönyvtámogatásra csoportosítottak át.

Gyorssegély kórházaknak

A kórházak még július végén kaptak 11,8 milliárd forintot régi tartozásaik rendezésére. Ez az összeg azonban, tekintettel arra, hogy az adósságállomány már június végén is 69,1 milliárdot tett ki, ám július végére 74,3 milliárd forintra nőtt, csak csepp a tengerben.
Az ezúttal „működési támogatásnak” nevezett gyorssegélyt augusztus végéig használhatják fel az intézmények, amelyek elsődlegesen a közüzemi tartozásait rendezik ebből, a beszállítók továbbra is várhatnak a pénzükre.

Hirdetés